Життя українців в ЄС: який статус краще вибрати та які можливості доступні.

  • 24.05.2024 14:01
  • 9 хвилин читання
Життя українців в ЄС: який статус краще вибрати та які можливості доступні.

Більшість українців в ЄС отримали тимчасовий захист, що дає змогу працювати на європейських ринках та успішно інтегруватися у місцеві суспільства. Одночасно зростає кількість людей, які подають заявки на міжнародний захист.

Департамент у справах іноземців Польщі повідомив, що протягом першого кварталу 2024 року українці подали 1200 заявок на міжнародний захист. Важливо зауважити, що зазвичай такі запити розглядає перша країна Європейського Союзу, на територію якої в'їхав або в'їхала особа. Цей процес регулюється Дублінським регламентом. Тому, якщо українці в'їжджають через Польщу, саме місцеві влади Польщі вирішуватимуть питання про отримання ними міжнародного захисту.

Що відрізняє міжнародний захист від тимчасового та які основні особливості важливо знати українцям, вже розглянув міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.

Кількість заявок на міжнародний захист в Польщі раптово збільшилася.

Польща – одна з країн ЄС, яка прийняла найбільше українців. Головним чином ці люди отримали тимчасовий захист. Проте у місцевому Департаменті з питань іноземців підкреслили: кількість осіб, які прагнуть отримати міжнародний захист, також зросла. Наприклад, у порівнянні з першим кварталом 2023 року ця цифра зросла на 30%.

Насправді, українці подали найбільше звернень на міжнародний захист. На другому місці знаходяться білоруси.

Український громадянин або громадянка можуть подати заявку на міжнародний захист через польську прикордонну службу. Крім того, це можна зробити, знаходячись на кордоні.

У Польщі перегляд заявки на міжнародний захист зазвичай триває до 6 місяців (в інших країнах цей процес може тривати аж до 18 місяців). Слід зауважити, що протягом першого кварталу 2024 року у Польщі було ухвалено сотні позитивних рішень. У випадку відхилення заявки, особа має право подати апеляцію.

Кожен раз все більше громадян України подають заявки на міжнародний захист.

Тимчасовий захист порівнюють з міжнародним.

Тимчасовий захист актуальний для осіб, які покинули територію України після 24 лютого 2022 року. Він може бути отриманий у будь-якій країні ЄС і дає можливість повертатися додому на обмежений термін (зазвичай дуже короткий, щоб не втратити права на отримання захисту). Зазвичай тимчасовий захист надається на рік, а потім може бути продовжений.

У більшості випадків міжнародний захист надається країною, через яку українець або українка потрапили на територію ЄС, однак можливі винятки, наприклад, при возз'єднанні сім'ї.

Тимчасовий захист отримала сотні тисяч людей. Проте міжнародний захист було надано лише декільком. Важливо зазначити, що під час розгляду заявки на міжнародний захист особі заборонено офіційно знаходити роботу. Крім того, особі заборонено покидати кордон країни перебування. Ці обмеження значно ускладнюють життя.

Поки розглядається заявка на міжнародний захист, громадянам України надається можливість отримувати соціальну допомогу, яка включає проживання у муніципальному житлі, отримання продуктів та засобів гігієни, доступ до медичних послуг, участь у мовних або професійних курсах. За даними на березень 2024 року, понад 5 тисячам українців, які звернулися за міжнародним захистом у Польщі, надано соціальну допомогу.

Таке правове положення не обмежується строком дії і гарантує, що особа може залишатися у країні, куди вона прибула, і їй не потрібно буде примусово повертатися додому. Цей механізм захищає від:

  • погін;
  • напруження;
  • виконання наказу про видачу підозрюваного у вчиненні злочину до країни, де він переаховане.
  • переселення.

Як отримати міжнародний захист? Для отримання міжнародного захисту необхідно звернутися до відповідних організацій і установ, які надають допомогу у цьому питанні. Також важливо мати необхідні документи та підтвердження своєї потреби у захисті. Після звернення до відповідних інстанцій необхідно дотримуватися усіх вимог і вказівок, щоб успішно отримати міжнародний захист. Необхідно мати на увазі, що отримання міжнародного захисту може зайняти певний час і вимагати певних зусиль з вашого боку. Однак, якщо у вас дійсно є потреба у захисті, то варто прикласти всі зусилля для отримання його.

Для отримання міжнародного захисту необхідно довести, що у країні, з якої прибуває людина, існує загроза переслідування або реальний ризик втрати життя або здоров'я. Крім того, необхідно зібрати пакет документів, що:

  • легітимація особи;
  • підтверджують право на отримання захисту від міжнародної спільноти;
  • ствверджують, що в рідній країні існує загроза;
  • білети.

Також надзвичайно важливо підтвердити, що особа, яка прагне отримати міжнародний захист, не є загрозою національній безпеці країни, куди вона прибула.

Українці або українки можуть відмовитися від міжнародного захисту. Одночасно це буде мати наслідки не лише для людини самої, але й для членів її сім'ї, якщо вони перебувають на території тієї самої країни. Зокрема, йдеться про дітей.

Навіть коли існує можливість отримати міжнародний захист, більшість українців вибирають тимчасовий статус перебування. Однією з переваг цього статусу є більша легкість його отримання та більший вибір країн. Обидва статуси дозволяють громадянам вільно жити, працювати та будувати майбутнє на території країни, яка надає їм ці можливості.

Перед вибором тимчасового або міжнародного захисту українцям варто взяти до уваги ряд аспектів. Наприклад, чи можуть вони собі дозволити перебувати без роботи протягом 6 місяців (поки розглядаються їхні заявки), а також – чи планують вони проживати в тій або іншій країні у найближчі роки. Якщо плани не на довгострокову перспективу, краще скористатися тимчасовим захистом.

Українці мають найбільші шанси на міжнародний захист у Польщі / Unsplash.

Україні важливо повернути людей.

За даними статистики, наразі близько 50% українців, які перебувають за кордоном, планують повернутися в Україну. У Київському міжнародному інституті соціології назвали це ще оптимістичним сценарієм.

Більшість українців успішно інтегруються у суспільства тих країн, де вони проживають. Вони показують позитивні результати у знаходженні роботи та реалізації власних проєктів. Важливо відзначити, що українська спільнота за кордоном вже отримала визнання як якісний елемент.

Якщо будуть створені гідні умови життя, робота забезпечена, корупція подолана, рівні можливості для всіх гарантовані.

  • Критична інфраструктура буде функціонувати безперебійно, зокрема, не буде постійних переривань електропостачання.
  • У моєму рідному населеному пункті бути в безпеці.
  • Можна зберегти квартиру або будинок.
  • Перемога України настане.

Влада України готова зробити все можливе, щоб люди поверталися додому. Особливу увагу приділяють роботі з молоддю. Виконувач обов'язків міністра молоді та спорту Матвій Бідний підкреслив, що будуть реалізовані різноманітні проекти з цією метою.

Надзвичайно важливо, щоб молодь бачила свої можливості в Україні і прагнула повернутися сюди. Щоб рідний край став для них мрією, яка обов'язково здійсниться.