Журнал "Закордон 24" провів інтерв'ю з Юрієм про його перебування в Антарктиці, життя на станції "Академік Вернадський", діяльність української експедиції та спілкування з пінгвінами як найближчими сусідами. Треба зауважити, що Антарктида живе за часом Буенос-Айреса, тому між нами є різниця у 6 годин.
"Антарктида - це мрія, що стала реальністю"
Як ви потрапили до Антарктиди?
Можливо, це була доля. Я закінчив фізико-математичний факультет педагогічного університету імені Михайла Драгоманова. Моєю професією став викладач фізики. Проте на третьому курсі (2005-2006 навчальний рік) одного разу від мого викладача я дізнався про те, що Україна має свою власну антарктичну станцію, де щороку приймають кандидатів для участі в експедиціях. Ця ідея запалювала мене. Після закінчення університету я подав заявку на участь у черговій експедиції. Мене обрали. Таким чином, моя доля повела мене на Антарктиду.
Антарктида колись здавалася надзвичайно віддаленою. Але перша експедиція в 2009 році стала для мене втіленням мрії. Це мені дуже сподобалося. Зараз я знаходжусь на станції вже восьмий раз.
Антарктида стала мрією, що здійснилася для Юрія. Фото, надане для Закордон 24.
Перед початком експедиції ви проходите спеціальну підготовку? Наприклад, курс з навичок виживання в екстремальних умовах.
Якщо порівняти першу та восьму експедиції, то базова схема відбору залишається незмінною. Змінилися лише деякі деталі. Першим етапом є конкурсний відбір, де людина подає документи на участь в експедиції (згідно зі своєю спеціалізацією). Конкурсна комісія оцінює, чи відповідають навички кандидата вимогам програми, адже кухар не може заявити про участь як науковець.
Після відбору кандидатів їх запрошують на інтерв'ю один на один. Психолог аналізує психологічний портрет тих, хто бажає вирушити в експедицію. У Антарктиді ми проводимо 12 місяців в обмеженому колективі, з яких 8 місяців ми взаємодіємо лише один на одного. Тому важливим аспектом успішної зимівлі є психологічний стан учасників.
На підставі цього відбору обирають по дві особи на кожну вакантну посаду. Наступним кроком є медична комісія, де лікарі можуть або затвердити, або відхилити можливість роботи на зимовці.
Протягом наступних днів проходить закритий тренінг, в якому беруть участь два змішані колективи. Ніхто ще не знає, які люди входять до першого або другого складу. Під час тренінгу обговорюються питання про зимівку, роботу та загальний станції. Люди спільно працюють над усуненням конфліктів. Після цього відбираються учасники першого та другого складу.
Якщо вас перевели у другий склад, це ще не означає, що ви втратили шанси побувати в Антарктиді. Фактично, їх навіть більше. Часом трапляється так, що люди, яких відібрали у перший склад, вибираються наприклад, через родинні обставини. Або є можливість їхати на зимівку вже наступного року, оскільки базова підготовка вже пройдена.
Яка кількість людей вирушає в одну експедицію?
На даний момент у групі чотирнадцять осіб. Звичайно, раніше були експедиції з меншою або більшою кількістю учасників. Проте, останнім часом склад команди складається з чотирнадцяти зимівників, що є оптимальною кількістю.
З серед них п'ятеро - технічний персонал: кухар, лікар, дизель-механік, системний механік та системний адміністратор. Вони виконують усі необхідні роботи, щоб науковці могли виконувати свою програму, яку затвердила держава.
Ще дев'ять людей, які входять до цієї групи, є науковцями: троє метеорологів, троє геофізиків та троє біологів.
Кожна подорож триває приблизно один рік / Зображення, надане для Закордон 24
Наша поїздка триватиме впродовж року.
На що спрямована ваша експедиція?
Кабінет Міністрів України затвердив державну спеціальну програму досліджень в Антарктиді, яка зазвичай публікується у відкритому доступі. Наша програма продовжує роботу попередніх років, оскільки в Україні триває війна і зміни до наукових досліджень наразі не внесені.
Наукова робота на станції поділяється на кілька секцій. Зокрема, йдеться про:
- Слідкування за метеоданими (погода: температура повітря, вологість, тиск тощо; інформація передається метеорологам для прогнозування погоди на планеті);
- На цій станції працює геофізичний напрямок, який має магнітну обсерваторію з 1956 року. Вони передають магнітні дані у всесвітню мережу Intermagnet, які потім використовуються, зокрема, для геолокацій у мобільних телефонах.
- Вивчення рослинного і тваринного світу Антарктиди.
Також існують міжнародні проекти, включаючи дослідження розмірів танення антарктичного льоду.
Українці вносять покращення у світ навіть на Антарктиді / Фото, надане Закордон 24.
Яка дата початку вашої експедиції?
Ми прибули в Антарктиду наприкінці березня. Наше зимове перебування розпочалося 4 квітня, коли ми залишилися на станції самі. Експедиція триватиме приблизно рік.
Як ви доїжджаєте до зупинки?
Спочатку наш шлях веде до країн Південної Америки: Аргентини або Чилі. Останнім часом вибираємо Чилі, оскільки наше судно захоплює місцеві порти. До туди можна дістатися тільки літаками.
У цьому році ми подорожували з України до Польщі, а потім літаками до Чилі, у місто Пунта-Аренас. Там ми пересіли на наше судно "Ноосфера" і кілька днів плавали до Антарктиди.
До 7 місяців ми відокремлені від зовнішнього світу.
Поки триває зимівка, чи є можливість доставити їжу, паливо? Служба "Нова пошта" там ще не працює :)
Все потрібне закуповується один раз на рік перед початком зими та доставляється на станцію нашим криголамом "Ноосфера". Це включає в себе продукти, одяг, побутову хімію, будівельні матеріали, дизельне пальне та інше. Існують певні стандарти.
Нам, зимівникам, найбільше не вистачає свіжих фруктів. Проте підвезти їх неможливо, оскільки близько 7 місяців наша станція взагалі відрізана від світу. З квітня до листопада навігація припиняється. Наприкінці листопада ми маємо можливість зустріти інші судна або наша "Ноосфера" може щось підвезти.
Зима в Антарктиді - справжнє випробування. Фото надано для Закордон 24.
Чи доступна мережа на станції цілодобово, 7 днів на тиждень? Чи можна вибиратися рідним у зимівку протягом року у будь-який час, або лише на певні години?
Порівняючи свою першу та восьму експедиції, я можу відзначити деякі відмінності. У 2009 році ми вже мали постійний зв'язок, але спілкування відбувалося іншим способом. Ми могли здійснити супутниковий дзвінок, який був платним та коштував дорого. Кожна хвилина розмови обходилася близько 1,5 долара. Як альтернатива, ми могли написати електронний лист і відправити його через станційний поштовик у визначений день.
Сьогодні у нас є необмежений доступ до інтернету, хоча з обмеженою швидкістю. Однак цього вистачає, щоб спілкуватися з родичами у відеоформаті. По суті, цей інтернет майже такий же, як і в будинках в Україні.
Турбуєшся за своїх рідних в Україні, хоча, здавалося б, має бути навпаки.
Які почуття виникають, коли ви прибуваєте на зимівку і розумієте, що на наступний період ваше житло - Антарктида?
Перша зимівка є важливим вказівником. Під час неї кожен робить вибір, чи повторити цей досвід. Зазвичай люди діляться на дві категорії: одні вирішують, що ніколи більше не хочуть їхати на зимівку на станцію, інші ж після року або кількох обов'язково повернуться в Антарктиду.
Під час виїзду на станцію вдруге або втретє, ти вже приблизно розумієш, на що можна очікувати у цьому місці на 70%.
Не варто боятися зрозуміти, наскільки ви віддалені.
Сьогоднішні реалії такі, що турбують за близьких в Україні, хоча, здавалося б, має бути навпаки. Особливо, коли в країні розпочалися блекаути: інформаційна тиша вдома дуже налякала. Напружено чекали на повідомлення від рідних, щоб дізнатися, що з ними все добре.
Зимівка на станції проходить у умовах підвищеної небезпеки.
Як часто на станції виникають кризові ситуації?
Зимівка на дослідницькій станції "Академік Вернадський" призводить до підвищеної небезпеки. На станції присутній лікар, але йому можливо надати лише обмежену медичну допомогу. У випадку виходу за межі станції, доводиться розраховувати лише на власні сили. Усі виїзди та виходи пов'язані з певними ризиками.
Часом люди запізнювалися на роботу та не встигали на поїзд. Чи несправжнім чином працювали рації.
Крім того, зі станції також було здійснено кілька евакуацій.
Отже, чи можлива медична евакуація навіть взимку? Як швидко це може статися?
Це залежить від багатьох факторів. Нашим походам пощастило. Від моменту отримання повідомлення про евакуацію до самого процесу пройшло приблизно 2 дні.
Якщо ми візьмемо таку зиму-зиму, то проведення евакуації буде дуже складним завданням. Проте, я вважаю, що це можливо здійснити. Бо можна евакуювати не лише на судні, але й повітряними засобами. Хоча злітної смуги немає, але цілком реально долетіти з антарктичних баз на відстань 400 кілометрів до нас, щоб врятувати члена екіпажу.
Яку найбільшу відстань ви віддаляєтеся від станції?
Академік Вернадський розташований на Аргентинському архіпелазі. По суші можна дістатися до нашого або іншого острова на відстань 4-5 кілометрів. Але якщо говорити про морські відстані, ми пересуваємося на човнах. Це відбувається зазвичай весною, літом та осінню, а іноді і взимку, коли протоки не замерзають. У цьому випадку ми можемо пройти від 20 до 30 кілометрів.
У нас є сніг практично усім роком і бібліотеку з паперових книг.
Як відпочити у вільний час в Антарктиді? Всі розважальні заклади так далеко.
У нас дивовижна природа. У нас сніг майже цілий рік: тут можна вчитися кататись на лижах або удосконалювати свої навички. Крім цього, кожен зимівник може вивчити різні види робіт, такі як керування човном або краном. Протягом зимового періоду ви також можете прочитати лекції або провести курси.
Також на станції є бібліотека з паперовими книгами. Тут можна знайти багато настільних ігор. Крім того, завжди можна знайти час для самовдосконалення.
Зимівка відбувається на фоні неймовірної природи / Фото надане для Закордон 24.
Чи відзначають свята в Антарктиді? Чи святкують Новий рік, Різдво та Великдень?
Так. Одним з видів психологічного розвантаження тут є свята у колективі. Звісно, ураховуючи ситуацію в Україні, вже не до веселих свят. Проте ми намагаємося підбадьорити одне одного, бо ми всі тут, як велика родина.
На станції не можна обійтися без чого?
Без смартфона та зовнішнього жорсткого диску. Без мобільного засоби комунікації відсутні. Та й красу Антарктиди не зафіксуєш без зйомки фото та відео. Для збереження цих знімків використовується зовнішній жорсткий диск. І, звісно, безліч інших різних речей, які допоможуть зробити корисно проведений час тут.
З можливо відправити листівку з Антарктиди.
Скільки зараз поблизу станції пінгвінів?
У цьому році на нашому острові проживає 7 тисяч людей на кожен кілометр.
Як вони змогли їх порахувати?
Наші біологи займаються обліком пінгвінів у рамках деяких міжнародних проєктів, оскільки існує взаємозв'язок між збільшенням популяції цих птахів та глобальним потеплінням. В місцевих водах видобуваються біоресурси, такі як криль, які є важливими для людства і використовуються у харчуванні, медицині та косметиці.
Кого з живих істот ви бачите тут?
У нас є можливість спостерігати за двома видами пінгвінів: Аделі та Генту (субантарктичний пінгвін). У нас також багато пташок, від чайок до крячків. І, звісно, ми можемо побачити китів та тюленів.
Кити - справжні володарі місцевих вод / Фото, надане для Закордон 24
Туризм в Антарктиду постійно зростає. Зафіксовано тисячі туристів щороку. Чи перетинаються полярники з туристами?
Ми перетинаємо рубіж. Якщо говорити конкретними цифрами, цього року антарктичний туризм досяг рекордних масштабів. Так, щороку на Антарктиду завітують від 50 до 60 тисяч туристів. У 2024 році туроператори знову досягли цих показників.
Туристам заборонено турбувати спокій мешканців місцевості / Фото Закордон 24, представлене.
Біля станції "Академік Вернадський" знаходиться "прапрапрабабуся" нашої станції - музей Британської антарктичної служби. Туди завітають туристи, які іноді можуть звернутися і до нас з візитом. Ми організовуємо коротку екскурсію, щоб гості з різних країн знали, що Україна також має станцію в Антарктиді. Це важливо для міжнародного престижу країни.
У нас на станції є офіційне відділення Укрпошти, де можна відправити листівку. Це дуже гарно.