Більшість українців отримали статус тимчасового захисту. Заяву на отримання цього статусу можуть подати ті, хто мешкав в Україні до 24 лютого 2022 року. Водночас, багатьох цікавить, які дії слід вживати, якщо вони хочуть залишитися у Чехії на певний термін, але не мають можливості отримати статус тимчасового захисту. У цьому випадку альтернативою може бути віза толерантності.
Право отримати її та умови перебування на території країни розглянув міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.
Віза толерантності - це спеціальний документ, який дозволяє особі перебувати у країні на певний термін та не бути обмеженим у правах та можливостях через свою національність, релігію або інші особисті характеристики. Це інструмент, який сприяє підтримці різноманітності та взаєморозумінню між людьми різних культур та традицій.
У Європейському Союзі зараз проживає більше 4 мільйонів українців. Вони мають можливість легально перебувати у країні за наступними умовами:
- Тимчасовий захист зараз є активно обговорюваним питанням, а також вивчається можливість надання українцям дозволу на постійне проживання, що вимагає виконання певних умов.
- Міжнародний захист - це складний процес юридичного оформлення, і найчастіше українці можуть отримати його лише на території Польщі.
- віза взаємоповаги.
Віза толерантності – типовий вид імміграційного статусу, який надає Чехія. Її можуть отримати представники різних країн, а не лише українці. Варто відзначити, що після розпочатку масштабного вторгнення Чехія почала видавати ці візи з особливим прагненням саме українцям.
Візу толерантності зазвичай виділяють на період тривалістю понад 90 днів. Особи, які отримали її, не можуть розраховувати на отримання допомоги. Проте є значний плюс: візи толерантності, отримані українцями, не припиняють своєї дії у випадку, якщо особа тимчасово залишає територію Чехії з певних причин, зокрема, у випадку короткострокового повернення в Україну.
Як отримати візу толерантності: 5 кроків, які варто виконати Щоб отримати візу толерантності, вам потрібно дотримуватися певних правил і кроків. Ось деякі поради, які вам допоможуть: 1. Приймати інших такими, які вони є, без попереджень або осудів. Пам'ятайте, що кожна людина має право на свою власну думку та переконання. 2. Приймати різноманітність і приводити її як плюс, а не як мінус. Розуміти, що кожна людина унікальна та має право на свою індивідуальність. 3. Бути відкритим для нових ідей і культур. Вчитися від інших і розширювати свої горизонти. 4. Бути толерантним до різних способів життя і поглядів. Пам'ятати, що інші можуть мати свої власні цінності і переконання, і це повинно поважатися. 5. Проводити добрі справи та допомагати іншим. Толерантність - це також про розуміння та співчуття до інших. Дотримуючись цих порад, ви зможете отримати візу толерантності і стати більш відкритою і розуміючою людиною.
Українці мають можливість вільно в'їжджати на територію Чехії та протягом 90 днів перебувати там згідно з угодою Шенгенського простору, яка обмежує загальну кількість днів перебування на території ЄС протягом 180-денного періоду. Використавши свої 90 днів у Чехії, особа не матиме можливості відвідати інші країни Європейського Союзу, такі як Австрія або Німеччина.
У цей час достатньо отримати візу толерантності, якщо людина вирішила залишитися у Чехії.
Для подачі заявки необхідно відвідати відділення Департаменту надання притулку та міграційної політики МВС Чехії. Крім того, необхідно заповнити відповідну анкету та мати з собою:
- розділ на 300 крон (такі можна придбати лише в Чехії);
- розмір фотографії - 45 на 35 міліметрів;
- паспорт для виїзду за кордон.
- Документи, що підтверджують наявність перешкод для виїзду з території Чеської Республіки (для українців - повномасштабне вторгнення Росії).
Заявку зазвичай розглядають протягом 30 днів. Це достатньо комфортний термін, оскільки людина не витрачає усі дні свого легального перебування в ЄС. Проте важливо зазначити, що якщо українець не відповідає принаймні одній з наведених вимог, його запит може бути безрезультатним. Відповідь на заявку прийде поштою після її розгляду.
Віза толерантності надає можливість законно перебувати в Чехії / Unsplash.
Віза толерантності та тимчасовий захист - це два різні шляхи для людей, які шукають притулок в іншій країні. Віза толерантності надає змогу особі, яка потребує захисту, перебувати у країні на певний термін за особливою програмою. Тимчасовий захист, натомість, надається людям, які опинилися у складних ситуаціях і потребують негайного захисту. Обидва ці шляхи мають свої відмінності та обмеження, проте спрямовані на надання допомоги людям під час кризових ситуацій.
Українці, які мають статус тимчасового захисту в Чехії, можуть користуватися різноманітною підтримкою від держави. Проте тим, хто проживає у країні за візою толерантності, такі пільги не надаються. Навіть класична гуманітарна допомога їм недоступна. В цілому українці мають ті ж права та свободи, що й громадяни інших країн, які не потребують особливої підтримки.
Тимчасовий захист дозволяє українцям вільний доступ до ринку праці. Місцеві роботодавці зацікавлені в тому, щоб люди інтегрувалися в нього. У той же час, віза толерантності не надає такого права. Для отримання дозволу на роботу потрібно також подавати запит до одного з відділень Державної служби зайнятості.
Крім цього, особи, які отримали візу толерантності, повинні придбати комерційне медичне страхування.
Беручи до уваги ці обставини, можна прийти до висновку, що отримання тимчасового захисту є більш вигідним. Проте варто пам'ятати, що різні статуси передбачені для осіб з різними життєвими обставинами.
Що потрібно знати про життя в Чехії
Чехія - розвинена та дружня до українців країна в центральній Європі. Тут діють європейські закони і цінуються цивілізовані права та свободи. З 24 лютого 2022 року Чехія активно підтримує українців у боротьбі. Крім того, країна прийняла сотні тисяч біженців.
Більшість українців задоволені своїм перебуванням в Чехії. Вони зауважують, що жити в цій країні зручно і безпечно. Навіть столиця, прекрасна Прага, була включена до списків найбезпечніших міст у світі.
Українці успішно інтегруються на чеський ринок праці, здебільшого шукаючи вакансії у Празі, Брно та Остраві. Для отримання роботи бажано мати досвід знання чеської та англійської мов. Також можна почати з пошуку вакансій, які не вимагають знання іноземних мов, проте у цьому випадку зарплата буде нижчою.
У цілому середня заробітня плата в Чехії становить близько 36 крон на місяць (понад 60 тисяч гривень). Представники різних сфер можуть отримати зарплату на такому рівні. В Чехії не існує культу певних успішних професій, тут цінують кожну працю, в якій людина досягає певних результатів.
Однією з проблем українців є складність у влаштуванні дітей до закладів дошкільної освіти. Більшість закладів мають великі черги, тому альтернативою можуть бути комерційні дитячі садки, проте вони коштують досить дорого. Не всі українці, які прибули до Чехії, можуть собі дозволити відправити свою дитину до платного дошкільного закладу.
У той же час, коли дитина йде в школу, ситуація стабілізується. Освіта в Чехії є якісною та детальною. Крім того, у країні можна отримати високоякісну вищу освіту. Навчання є безкоштовним (іноземці також можуть претендувати на бюджетні місця), а отриманий диплом визнають у багатьох країнах світу.
У загальному Чехія - не лише дуже комфортна, але й надзвичайно цікава. Країна має давню культуру та багату історію. Велична та загадкова Прага. Середньовічний Чеський Крумлов з його лицарськими фестивалями. Енергійна студентська столиця Брно. Магічна Кутна Гора. Кожен у Чехії знайде своє унікальне місце.