Вища освіта в Чехії: на що потрібно звернути увагу українським абітурієнтам.

  • 26.01.2024 13:32
  • 12 хвилин читання
Вища освіта в Чехії: на що потрібно звернути увагу українським абітурієнтам.

Чеські університети пропонують рівні можливості як для іноземних абітурієнтів, так і для громадян Євросоюзу. Проте, процес вступу має свої особливості. Варто відзначити, що абітурієнти починають готувати відповідні документи ще у січні.

Також ознайомтесь із змінами, які чекають українців у Німеччині у 2024 році і про які варто підготуватися.

Щоб почати підготовку вчасно і нічого не пропустити, міжнародний сервіс переказу коштів TransferGo розповідає про головні аспекти. Наприклад, процес нострифікації атестата та вступних іспитів, які важливо знати.

Особливості вступу та навчання в Чехії: Вступ до вищих навчальних закладів у Чехії є складним та конкурентним процесом. Перш за все, студенти повинні подати заяву на вступ до обраного університету та спеціальності. Для іноземних студентів також необхідно пройти спеціальний мовний тест, щоб підтвердити свою володіння чеською мовою або англійською мовою, в залежності від мови навчання на програмі. Окрім заяви та мовного тесту, деякі спеціальності можуть вимагати додаткових вступних випробувань, які мають на меті оцінити знання та навички аплікантів. Це може бути творча робота, портфоліо, іспити з конкретних предметів або інтерв'ю. Навчання в Чехії здійснюється на бакалаврському, магістерському та докторському рівнях. Бакалаврська програма зазвичай триває три роки, магістерська - два роки, а докторська може зайняти від трьох до чотирьох років. Університети пропонують різноманітні спеціальності у різних галузях знань, що дає студентам можливість обрати ту, яка найбільше відповідає їхнім інтересам та метам. Університетська освіта в Чехії характеризується високою якістю навчання та академічною свободою для студентів. Вона включає лекції, семінари, практичні заняття, самостійну роботу та дослідження. Студенти також мають можливість брати участь у міжнародних обмінах або стажуваннях, що розширює їхні горизонти та дає можливість отримати цінний досвід. Все більше іноземних студентів обирають Чехію як місце для отримання вищої освіти. Ця країна пропонує відмінну освітню систему, доступність та широкі можливості для розвитку. Завдяки цьому, студенти мають можливість отримати якісну освіту та зростати як професіонали.

Вищі навчальні заклади в Чехії поділяються на дві групи: приватні та державні. У приватному секторі доступна широка набір англомовних програм. Відповідно, навчання та проведення іспитів організовано англійською мовою, а для успішного студентства в такому оточенні необхідно мати сертифікат про володіння мовою.

У державних вищих навчальних закладах доступні програми навчання у чеській мові. Щоб отримати можливість безкоштовного навчання, українським абітурієнтам необхідно оволодіти чеською мовою та пройти спеціальний мовний тест. Після успішного складання іспиту розпочнеться процес розгляду документів вступника.

Зазначимо, що при виборі платної освіти немає обов'язковості знати чеську мову.

Діти в Україні вивчаються в школах 12 років, тому українські абітурієнти, які планують вступити до чеських навчальних закладів, мають можливість витратити додатковий рік після закінчення школи, для того щоб пройти курси чеської мови або поглибити свої знання з тих предметів, які є обов'язковими для вступу.

Інформація про вступ до університетів у Чехії Дізнайтеся про основні вимоги та процес вступу до університетів у Чехії. Унаслідок цього вас очікує успішне здобуття вищої освіти в цій країні. Щоб дізнатися більше деталей, використовуйте фото з безкоштовного репозиторію Pexels.

Також можна розглянути можливість завершення чеської старшої школи, після якої випускники отримують національний диплом "Maturita". Цей документ посвідчує мовні здібності абітурієнта, що значно збільшує його шанси на вступ до безкоштовної програми.

Також варто звернути увагу на те, що в чеських вузах існує 3 форми навчання:

  • наявна, присутня, здійснювана особою до особи, безпосередня, не за допомогою інтернету або інших електронних або віддалених засобів зв'язку.
  • Заочна освіта - це форма навчання, при якій студенти отримують знання та навички від нефізично присутнього викладача через електронні комунікаційні інструменти, такі як Інтернет, пошта та відеозв'язок. В цій формі навчання студенти можуть виконувати свої навчальні завдання в зручний для них час, а також уникнути походу до навчального закладу. Заочна освіта дозволяє людям займатися самоосвітою та працювати на повну ставку одночасно, що забезпечує їм гнучкість та економію часу та коштів.
  • комбінувана.

Університетські освітні програми надають студентам можливість вибирати курси, які вони хочуть відвідувати, і розподіляти своє навантаження.

Підготовка до вступу до вишу у Чехії: подання заявки та складання іспитів.

Підготовка до вступу у чеський вищий навчальний заклад розпочинається заздалегідь, але точний термін залежить від профілю закладу. Також можуть відрізнятися умови для вступу.

  • Запит на прохання або вимогу про щось.

Якщо абітурієнт обирає творчі спеціальності, вона має подати заяву на вступ до кінця листопада, а якщо це технічні університети, заяву треба подати до кінця лютого. Однак, на сьогоднішній день існують випадки, коли ці терміни можуть відрізнятися, тому перед подачею заявки слід перевірити актуальну інформацію на веб-сайті вибраного університету.

Для реєстрації на вступні іспити потрібно пройти декілька етапів:

  1. Подавати онлайн-заявку. Університети використовують систему електронних форм. Це дозволяє студентам переглядати статус своєї заявки на протязі всього процесу вступу.
  2. Необхідно заповнити анкету, в якій треба вказати своє ім'я, адресу, номер соціального страхування, назву університету, факультет і напрям навчання, а також надати дані про навчання в середній школі (університети можуть також вимагати перегляд оцінок з ключових предметів). Кілька університетів просить надрукувати анкету, підписати її і надіслати поштою до факультету.
  3. Оплатити адміністративний збір. Вартість кожної заявки становить від 400 до 600 чеських крон. Щоб заявку врахували, необхідно оплатити визначену суму до встановленого кінцевого терміну.

Про майбутні дії університет повідомить за допомогою системи онлайн-реєстрації, листом або електронною поштою.

  • Нострифікація атестата - це процес визнання і признання іноземного атестата (документа про освіту) українським вищим навчальним закладом. Цей процес включає перевірку відповідності іноземної освіти вимогам, які ставляться до вищої освіти в Україні. Після успішної нострифікації атестата, власник може використовувати його в Україні для продовження освіти або працевлаштування.

Перед переходом до наступного етапу необхідно українцям нострифікувати свідоцтво. Деякі чеські виші можуть самостійно визнати попередню освіту абітурієнта. Проте не всі заклади мають право на таку процедуру. Тому абітурієнти звертаються за зовнішньою нострифікацією, яку проводить Міністерство освіти. У Празі цим займається магістрат.

Для нострифікації атестату необхідно:

  1. законно засвідчити документ освіти в Міністерстві юстиції або поставити апостиль в Міністерстві освіти.
  2. Виконати рерайт цього тексту на українську мову і потім перекласти його на чеську мою не є можливим, оскільки не надано початкового тексту для рерайту та чеську версію для перекладу. Будь ласка, надайте мені вихідний текст для виконання цих завдань.
  3. прохати державного нотаріуса здійснити нотаріальне посвідчення.
  • Тестування для громадян України

Заявка на нострифікацію розглядається протягом 60 днів. Після цього магістрат визначає, які предмети необхідно скласти для підтвердження своєї освіти в Україні. Тести встановлюються на основі загальної кількості годин навчання.

На приклад, у випадку з Чехією, де передбачені умовно 500 годин для вивчення математики, а в Україні - 400 годин, абітурієнти пройдуть екзамен з даної дисципліни. Зазвичай українські абітурієнти складають тести з трьох предметів.

Особливості вступу до Вищих навчальних закладів Чехії / Зображення з Unsplash

Екзамени проводяться у різні дні, абітурієнту надають список питань і час на підготовку. Учні, які не знають чеської мови, можуть скористатися підтримкою перекладача, який допоможе з усними іспитами.

Звернімо увагу, що якщо іспити не будуть складені, потрібно буде повторно пройти всю процедуру, оскільки без нострифікації університет може не дозволити вступити.

Якими документами необхідно подготувати для вступу

Аспірантам потрібно підготувати такі документи:

  • Заява про вступ до вищого навчального закладу, викладена особисто абітурієнтом.
  • Свідоцтво + додаток (оригінал) про завершення 11 класу.
  • Документ про еквівалентацію атестата.
  • Паспорт для виїзду за кордон.
  • Медична довідка форми № 086/о.
  • 2 фотографії розміром 3 на 4.

Стосовно ціни навчання, кожен ВНЗ має свої власні вартості для кожної освітньої програми. Проте, важливо зазначити, що студентам з високим рівнем академічних досягнень університети надають одноразові або місячні стипендії.