Умови для українців у Чехії змінюються: що треба знати про тимчасовий захист у році 2024.

  • 29.01.2024 13:05
  • 7 хвилин читання
Умови для українців у Чехії змінюються: що треба знати про тимчасовий захист у році 2024.

Міжнародний сервіс TransferGo розповість про основні зміни до чеського законодавства, які важливо врахувати українським громадянам. Ці нові правила стосуються як тих, хто вирішив залишатися в Чехії, так і тих, хто планує повернутися додому найближчим часом.

Також ознайомтеся Вища освіта в Чехії: на що потрібно звернути увагу українським абітурієнтам.

Яка буде тривалість тимчасового захисту?

Чехія пролонгувала тимчасовий захист для українців до березня 2025 року, що означає, що українці мають продовжений доступ до державного медичного страхування, ринку праці та навчання у школах.

Оформлення документів українцям можливо здійснити лише у два кроки. Спочатку необхідно пройти електронну реєстрацію, яка дозволить залишитися в країні до 30 вересня 2024 року. На другому етапі переселенцям варто з'явитися до відділу МВС та вклеїти нову візову наклейку на місці. Таким чином, тимчасовий захист буде продовжений до 31 березня 2025 року.

Також чеській владі було прийнято рішення щодо поправки, згідно з якою тимчасовий захист не буде продовжуватися для українських громадян, яким було призначено депортацію.

Безкоштовне проживання доступне лише протягом трьох місяців.

Найсуттєвіші зміни стосуються безкоштовного проживання. Згідно з новими виправленнями, громадяни України зможуть проживати в державних гуманітарних житлах лише 90 днів. Після цього кожен зобов'язаний самостійно шукати житло і платити за його оренду.

Цей правило почне діяти з 1 вересня 2024 року. Інновація зачіпатиме всіх українців, навіть тих, хто належить до вразливих груп.

Суми виплат населенню для оплати житла підвищаться, проте це не стосується всіх громадян.

По завершенні безкоштовного проживання у житлі, українці повинні самостійно знайти квартиру і оплачувати орендну плату.

Переселенці, які відносяться до вразливих категорій, починають отримувати підвищені компенсації на проживання. Суми цих компенсацій будуть залежати від розрахункової вартості житла.

  • Якщо маєте зареєстроване житло, вам надається 6 000 крон (10 200 гривень) на одну особу.
  • Якщо житло не зареєстроване, то на одну особу передбачено 4 800 крон (8 200 гривень).

До цього часу виплати становили половину відповідно - 3 000 та 2 400 крони.

Проте, щоб отримати допомогу, обов'язковою умовою є наявність підписаного юридичного документа - договору оренди.

Тільки вразливі категорії матимуть збільшення виплат на житло. Фото: Shutterstock.

Допомога для осіб, які прийняли рішення про повернення.

Українським громадянам, які приймуть рішення про виїзд з Чехії, буде надана фінансова допомога для добровільного повернення до рідної країни.

Ми маємо намір надати допомогу тим, які, викриваючи небезпеку війни, прагнуть повернутися до рідних домівок з родинних обставин, - заявив міністр внутрішніх справ Віт Ракушан, коли в закон було внесено відповідну поправку.

Така допомога буде покривати витрати на повернення до України для тих, хто заздалегідь спланував свій повернення. Наприклад, ця допомога може включати оплату проживання перед виїздом чи вартість квитків додому. Крім того, Угорщина має намір взяти на себе витрати на надання юридичних консультацій для переселенців під час повернення.

Максимальну суму подібної підтримки в майбутньому встановить уряд. Однак, вже є відомі деякі конкретні деталі про допомогу з повернення.

  • її доступ можна буде отримати лише одного разу;
  • термін подачі заявки – не пізніше ніж через три місяці з моменту припинення захисту;
  • допомога буде встановлена також для українців, які знайшли притулок у Чехії після 2014 року.

Якщо українці в майбутньому планують отримати довготривалу візу в Чехії, їм доведеться повернути половину наданої допомоги.

У переселенців є можливість отримати допомогу під час повернення / Зображення від Shutterstock.

До 2024 року у Чехії будуть проведені й інші зміни.

Починаючи з 1 січня, всі власники автомобілів зобов'язані зареєструвати їх на українських номерах. Якщо українці не здійснять реєстрацію своїх транспортних засобів у спеціальному реєстрі до закінчення поточного року, це буде вважатися порушенням правил. За такий проступок може бути накладено значний фінансовий штраф.

Починаючи з вересня 2024 року, окремі дати зарахування українських дітей до дитсадків та шкіл більше не будуть оголошуватися. У Чехії також припиняється створення спеціальних класів для українських дітей. Замість цього, школам буде надано дозвіл на зміну програми навчання тільки для українських дітей, які проживають в країні менше року. Метою цих змін є більша інтеграція дітей з України у чеську систему навчання.

Безкоштовне нострифікування диплома буде доступним лише для українців, які зареєстрували тимчасовий захист менше ніж 12 місяців тому. Іншим особам буде потрібно заплатити 3 000 крон (5 100 гривень) за цю послугу.

Чехія прагне залучити українських переселенців до економічного життя країни. Варто зазначити, що вже зараз вони внесли значний вклад у чеську економіку, оскільки більшість українців знайшли роботу та регулярно сплачують податки.