Український настрій - це щось постійне: розмова з Наталією Ждянською, яка працює екскурсоводом у Празі.

  • 26.05.2024 11:33
  • 21 хвилина читання
Український настрій - це щось постійне: розмова з Наталією Ждянською, яка працює екскурсоводом у Празі.

Закордон 24 порозмовляв з Наталією про життя в Чехії, українську громаду в Празі, особливості роботи гіда та благодійну екскурсію на підтримку ЗСУ. Крім того, ми дізналися, де у Празі можна загадати бажання, щоб воно обов'язково здійснилося.

Мене навідують тільки українці, місія виконана.

Який був ваш шлях до Чехії?

Ще у своєму дитинстві я дивилася туристичні передачі по телевізору і відчувала натхнення. Мені завжди хотілося подорожувати незнайомими країнами. Тому я вибрала туризм для свого навчання. В університеті мені надали багато можливостей для поїздок за кордон, обміну та практики. Чехія стала моєю першою країною, яку я відвідала.

Пізніше я жила в Польщі, проходила стажування в Словаччині і мандрувала іншими країнами Європи. Проте найбільше мені сподобалася Чехія. Відразу ж зрозуміла, що хочу стати гідом у Празі, яка для мене стала другим домом. Незалежно від того, де я перебуваю, завжди хочеться повертатися сюди. Уже 6 років я тут живу.

Як ви стали гідом у Празі? Чи потрібно було пройти якусь сертифікацію або спеціальне навчання?

Пройти цей шлях з нуля досить складно. Для роботи гідом обов'язково потрібна ліцензія. Важливо зауважити, що є окрема ліцензія на Чехію і окрема на Прагу. Поліція звертає на це увагу під час перевірки.

Існують два рівні гідів. Перший - ті, хто успішно пройшли мінімальні курси. Другий - ті, хто мають вищу освіту відповідного напрямку. Я маю вищу освіту в галузі туризму та географії, тому маю найвищий рівень. Також потрібно успішно пройти місцеві курси.

Існують акредитовані школи, які спеціалізуються на підготовці гідів. Ці навчальні заклади є платними і досить витратними. Відвідування занять є обов'язковим. Підготовка завершується складанням іспиту, який необхідно здати у присутності представника Міністерства розвитку. Після успішного складання іспиту можна подати заявку на отримання ліцензії, яку розглядає саме міністерство. У 99% випадків заявку схвалюють, за винятком ситуацій, коли у кандидата були проблеми. Після отримання ліцензії можна створити власну фірму або працювати як приватний підприємець. Так починається нова сторінка у житті.

Ви ведете свою власну діяльність або співпрацюєте з українськими туроператорами?

Різні варіанти можливі. Це можуть бути окремі туристи (одна людина, пара, сім'я) або представники певної компанії. Проте я не співпрацюю з жодними постійно.

Кого частіше ви бачите на екскурсіях: українців, які вже давно проживають у Чехії, чи українців, які виїхали з рідної країни, шукаючи порятунку від війни?

Найбільший відсоток туристів, які відвідують Прагу, складають українці, що проживають у різних країнах світу. Нещодавно до мене звернулися гості з Івано-Франківська, які давно перебувають у Варшаві. Серед туристів також є українці з Норвегії, Естонії, США. Вони можуть вибрати будь-якого гіда, включаючи англомовного, проте вони обирають саме мене, українку.

Колись, коли я навчалася на курсах, росіяни казали: "Наташа, вчи російську, у тебе ніколи не буде туристів з України". А тепер до мене приходять лише українці. Місія виконана.

Наталія успішно виконала своє завдання зі зйомки фото для порталу Закордон 24.

"Проекти, які розпочинають українці у Празі, є високо оцінені"

Чи вистачить комфорту в Празі для нашого сьогодення і майбутнього?

  • Транспорт отримує оцінку 10 з 10 (завжди прибуває вчасно, абсолютно чистий і недорогий).
  • Транспортних заторів – не відбувається.
  • Житло буває різним, відмінним, але коштовним.
  • Медицина в Чехії є платною. В середньому, люди платять від 150 до 170 євро на місяць за медичне обслуговування. Іноді ці витрати може покрити роботодавець, але я особисто оплачую це сама. Важливо зазначити, що якщо у вас підвищена температура, швидка допомога в Чехії не приїде просто так - ви повинні самостійно дістатися до лікарні. Тут же враховують не лише симптоми, але й шукають причину хвороби, щоб лікування було якомога ефективнішим.
  • Стоматологічні послуги в інших країнах коштують утричі дорожче, ніж в Україні.
  • Освіта в Чехії – це важливий аспект. Тут існує велика кількість навчальних закладів різного рівня, зокрема й державна форма навчання. Українці, які вивчили чеську мову, можуть здобути бюджетні місця. Здобувши вищу освіту у Чехії, ви отримуєте європейський диплом, який гарантує гідну зарплату у будь-якій країні світу. Проте багато чехів свідомо обирають не навчатися у вищих навчальних закладах, а отримують робочі спеціальності, оскільки всі професії дуже добре оплачуються. Наприклад, працівники, що займаються збором сміття, можуть отримувати до 2000 євро на місяць. В Чехії дуже поширена повага до різних професій, яку закладають в дітей ще з раннього віку.

Які переваги і недоліки життя в Празі Ви виявили зі свого досвіду?

Перше, що приходить на думку: деякі речі тут надзвичайно дорогі. Наприклад, дитсадки. У Празі доводиться платити близько 400 євро за одну дитину. Є державні заклади, але їх дуже мало і приймають туди лише після 3 років. Треба записуватися заздалегідь, але навіть це не гарантує отримання місця. У нас в Україні дитсадки або безкоштовні, або практично безкоштовні. Деякі знайомі, які переїхали до Праги після подій нашого повномасштабного вторгнення, жалуються, що їм не вистачає грошей на проживання тут, зокрема на дитячий садок.

Оренда житла в Празі - дуже дорога розвага. Щоб придбати власний будинок, потрібно взяти іпотеку на 30 років. І навіть для першого внеску треба довго відкладати гроші. Ціни на квартири тут починаються від 300 тисяч євро, а приватний будинок може коштувати ще дорожче. Іноді виглядає так, ніби ти працюєш, але результат все одно не видно. В Україні, навпаки, якщо ти успішний спеціаліст, ти почуваєшся дуже комфортно.

У Празі більшість населення - це середній клас. Одна людина може заробляти 2 тисячі доларів, інша - 4, але живуть вони приблизно на одному рівні. Зрости вище за 4 - дуже складно, а заробляти менше ніж 2 - майже нереально. Проте, із іншого боку, тут дуже комфортно. У Празі немає культу успішного успіху. Відсутнє відчуття невдоволеності. Турист почувається спокійно та впевнено.

Коли я тільки приїхала і заробляла небагато, мені здавалося, що так всі заробляють, і це мене підбадьорювало. Україна має величезний контраст між політиком і бабусею, яка збирає гроші в метро. Тут реальність зовсім інша.

Ще одна важлива деталь, яку варто зазначити: в Празі та в Чехії взагалі немає цифровизації. Про оплату комунальних послуг через додаток або миттєвий переказ коштів можна лише мріяти.

Банківську картку можна очікувати до місяця. Проте ви можете бути впевнені, що до зазначеної дати вона буде готова. До речі, багато проблем можна вирішити просто у відділенні банку. Як користувач монобанку, іноді мені доводиться лізти у метро, аби поповнити мобільний рахунок.

Тут вже запустили послугу доставки, схожу на нашу "Нову пошту". Однак чекати своє відправлення доведеться тиждень.

Онлайн замовлення продуктів тепер також можливо. Але супермаркети самі визначають час доставки. Вранці приходить повідомлення, де зазначається, наприклад, що сьогодні о 14:00 будуть доставлені замовлені товари. І навіть які б не були у вас плани, вам потрібно буде зустріти кур'єра - це вже достатньо важлива причина, щоб відпроситися з роботи.

Тому проекти, які розпочинають українці у Празі, дуже цінуються. Наприклад, українські заклади вважаються одними з найкращих. Ми, українці, баловані й хочемо мати у Чехії те саме, що маємо вдома. Тому чехи дивується швидкістю, з якою українські заклади досягають успіху. Від початку повномасштабного входження їх кількість значно збільшилась.

Найкращі чеські ресторани — дуже дорогі. Часто вони мають зірку Мішлен. Тоді булочка в середньому коштує 10 євро. Не всі можуть дозволити собі їсти там часто.

На які українські заклади у Празі варто завітати?

Українське кафе NAI Володимира Ярославського має високу репутацію. Мені особисто дуже подобається Sugar. Тут можна скуштувати смачні вафлі, круасани, авокадо-тости, а також вибрати з 100 видів рослинного молока, як у нас вдома. Недавно дівчина з Харкова відкрила кафе LaPeonia в центрі Праги. Це дуже популярне інстаграмне місце, де часто проводяться різноманітні бранчі і події. Зараз про нього знає практично кожен українець.

Нещодавно на районі відкрилася нова заклад "Галя Балувана", а також діє фірма GastroOma. В них можна замовити навіть заморожений борщ. Як людина, яка працює на вулиці цілий день, я завжди заїжджаю до них за дорогою додому на сирники, голубці або солянку.

Хоча слід визнати, що розвиток уже розпочався. Цей період інфраструктури гостинності в Празі я порівнюю з Україною 10 років тому, коли у кав'ярнях з'явився червоний оксамит, почали пропонувати сиропи до кави і, нарешті, навчилися відрізняти капучино від лате. Так, тут вже присутня фільтр-кава, проте кількість закладів, де її подають, можна перерахувати на пальцях однієї руки.

Одна з українських компаній готується до запуску продажу дріпів, тож нарешті українці допоможуть чеським коханцям кави. Хоча, насправді, чехи практично не п'ють каву. Вони випивають чай з булочкою вранці, обідають у кафе або їдальні, а ввечері йдуть до господи (які також є у кожному дворі), щоб пити пиво. Чехи не вибагливі у їжі та напоях. Якщо чех замовить авокадо-тост, а авокадо закінчиться, він скаже: "Немає проблем, просто зробіть тост із тим, що є." Українець же скаже: "Тоді підіть і купіть авокадо".

Якщо ми говоримо про смачну тему, поділіться, будь ласка, як в Празі вибрати найсмачніші трдельники. В центрі міста так багато пекарень, кожна з яких приваблює своїми ароматами.

Найсмачніші трдельники завжди можна знайти на ярмарках. Найкраще смакувати їх взимку. Рекомендую спробувати трдельники з ванільним кремом або з нутеллою. Але краще уникаць поєднання з морозивом, оскільки воно може розтанути і забруднити ваші руки, рукава або куртку.

Смачний трдельник готується на вогні. Якщо ви побачили вугілля, не сумнівайтеся купити цей десерт, він буде неперевершеним. Якщо ж випікають на газі, буде впору. У духовці - вже не такий смачний.

Якщо ви помічаєте чергу за трдельниками - це також дуже позитивний знак, що варто їх купувати.

Трдельник - популярна страва в Празі / Фото надано Закордон 24.

Деякі українці прибули до Праги на автомобілі марки "Бентлі".

Що робить чеський менталітет особливим?

Чехія формувалася протягом багатьох поколінь. Вона ніколи не була великою імперією, але завжди була в центрі Європи. Чехія входила до різних імперій, але ніколи не була столицею, подібно до Відня. На відміну від України, у Чехії не було Голодомору або кривавих воєн. Навіть під час Другої світової війни бомби падали тут рідко. Чехи мали відносно стабільне життя протягом століть, і ніщо дуже не порушувало їхню психіку.

Чехи на державному рівні надають допомогу та підтримку Україні. Яке є їхнє справжнє ставлення до українців в даний момент?

До початку повномасштабної війни ситуація була значно гірше. Росіяни приїздили сюди в якості бізнесменів та підприємців, тоді як більшість українців вирушали на важкі роботи. Навіть української школи гідів не було та немає й зараз. Сподіваюся, що колись вона з'явиться.

Спочатку я не відчував хорошого ставлення до себе. Ніхто не бажав запам'ятати моє ім'я і дізнатися, як правильно вимовляти прізвище.

У Чехії загалом відносяться насторожено до іноземців, вони називають їх "чужинцями". Їм можна спілкуватися, але лише на нейтральні теми, такі як погода або нова виставка. Вони не схильні до довгих розмов про особисте життя.

Під час повномасштабного вторгнення деякі українці прибули на "Бентлі". Це дало змогу чехам зрозуміти, що в нас багато успішних, розумних та досягнутих людей. Ставлення до нас почало змінюватися. Хоча деякі чехи все ще вірять у російську пропаганду, на щастя, їх дуже мало.

Мої знайомі чехи, навіть власник будинку, кажуть, що вони особливо цінують співпрацю з українцями. Багато наших співвітчизників, які приїхали сюди, відчувають відповідальність, розуміючи, що ставлення до України залежить від кожного з нас. Ніхто не бажає псувати нашу репутацію в світі.

Під час огляду Праги можна зустріти українські прапори / Фото з предоставленого Закордон 24.

Під час екскурсії допомоги ЗСУ люди вказували на суми у десятки разів більші, ніж мінімальний донат.

Я здійснила благодійну подорож Прагою з метою збору коштів на допомогу ЗСУ. Як виникла ця ідея?

У Чехії усі українці об'єднані організацією "Єдині". Недавно ми провели нетворкінг на тему розвитку особистого бренду. Під час події я познайомилася з дівчиною, яка заснувала Празький Майдан. Вони також мають хаб, який збирає кошти на дрони для ЗСУ. Я вирішила долучитися до цієї справи і запропонувала провести благодійну екскурсію. Кожен почуває відповідальність та намагається допомогти воїнам, завдяки яким ми можемо здійснювати свої мрії, будувати плани та гідно називати себе українцями.

Під час реєстрації на екскурсію, учасники вказували суми, що перевищували мінімальний внесок в декілька разів. Якщо екскурсія знайде популярність, я залишаюсь за тим, щоб продовжувати цю ініціативу.

Подивіться відео благодійної екскурсії у Празі.

Українці в Празі - разом з українцями.

Як ви оцінюєте стан українського нетворкінгу в Празі? Чи можна його вважати достатньо розвинутим?

Українці у Празі підтримують одне одного. Якщо мій ноутбук зламається, я звернусь до українського майстра. Якщо мені потрібно перевезти щось, я оберу українську компанію. І, звісно, на манікюр я ходжу до українки.

У Празі часто відбуваються різноманітні зустрічі, бранчі, та події для українців. Минулого року відбувся форум BigMoney, на якому було зібрано повний зал. Тут дійсно все дуже добре організовано. Український дух відчувається скрізь, що надихає та підтримує. З нашими колегами легше працювати, ми говоримо однією мовою.

Зараз у всіх нас є одне побажання, і я знаю, де його втілити.

Прагу вважають одним з найбагатших на містиці міст Європи. Яку легенду ви завжди розповідаєте туристам?

Найтаємничіша Прага - це трохи міф. У кожному середньовічному місті є багато легенд. Однак моя улюблена легенда з Праги - про Яна Непомуцького. На Карловому мосту є місце, де колись скинули святого у Влтаву. Зараз там усі загадують бажання, і вони обов'язково здійснюються. Моє бажання також вже здійснилося.

Зараз у нас всіх є єдине бажання, тому обов'язково загадую його на мосту під час всіх моїх екскурсій.

Які п'ять найкращих місць варто відвідати у Празі?

Кафедральний собор святого Віта у Празькому Граді є головною святинею країни, де чехи бажали виявити велич своєї країни та свою любов до Бога. У храмі поховані чеські правителі та святі. Навколо нього розташовано офіс президента, колишню резиденцію чеських королів.

На Староміській площі, де ще у XII столітті була активна торгівля, розгорнулася історія Чехії. Важливі події траплялися саме тут, де завжди було жваво. Також варто відвідати Астрономічний годинник, який використовували алхіміки для пошуку рецепту золота.

Також необхідно піднятися на яку-небудь вежу і подивитися на Прагу з висоти. Побачити, яка вона велика та одночасно низька, оскільки висотки тут не дуже поширені. Я завжди рекомендую піднятися на вежу собору Святого Віта, оскільки тоді ти можеш побачити всі празькі химери, всі кручі на вежах, всі червоні дахи і весь центр.

Золоті дахи Празького Крайу. Фото надане Закордон 24.

Я раджу від'їхати подалі від центру. Наприклад, до Троїцького замку. Поруч знаходиться зоопарк (один з найкращих в Європі) та ботанічний сад з власною виноробнею.

І п'яте - відправитися в спальний район, щоб побачити, як справжньо живуть чехи. Бо всім тим, що призначене для туристів, місцеві майже не користуються. Навіть не обов'язково їхати далеко, достатньо 3-4 станції метро. Пройдіть вуличками, заходьте у піцерію, смакуйте каву, вдихніть аромат коноплі і ви почуєте справжній місцевий настрій. Загубіться у Празі, щоб побачити її справжню красу.