Загалом у 2022-2023 роках громадяни України зареєстрували в сусідній країні 48 464 ФОПів. Найчастіше українці, які проживають у Польщі, створюють компанії в тих галузях, де відчувається нестача робочої сили.
Додатково, ознайомтеся з Варіантами "тимчасового захисту" - міністри ЄС обговорюють перегляд міграційної політики.
Понад 10% нових підприємців в Польщі зареєстрували громадяни України.
У 2023 році кожне десяте зареєстрованих нових індивідуальних підприємств в Польщі належало українцям. Кількість українських громадян, зареєстрованих як ФОП, збільшилась на 67% порівняно з попереднім роком. Цю інформацію повідомляє видання Rzeczpospolita, посилаючись на дані Центрального реєстру та інформації про економічну діяльність.
Перед початком повномасштабної війни, у січні та лютому 2022 року, громадяни України створили понад 200 окремих підприємств на території Польщі протягом одного місяця. Пізніше ця кількість лише збільшувалася.
- у березні їхня чисельність збільшилася до майже 600 протягом місяця.
- у квітні - досягла позначки 1 300.
- у травні та червні кількість становить до 1 700
- В майбутніх місяцях в Польщі українці реєстрували по 2 000 Фізичних Осіб-підприємців.
У 2023 році швидкість з'яви нових приватних підприємців ще збільшилася. Протягом вересня та жовтня, кількість нових реєстрацій складала 2 700 - 2 800 в місяць.
У результаті стабільного зростання кількості реєстрацій, протягом усього 2023 року, українці відкрили у Польщі 30 325 нових українських індивідуальних компаній. Це на понад 67% більше, ніж у попередньому році, коли їх було зареєстровано 18 139.
В Українців, які проживають у Польщі, зростає популярність створення власних бізнесів. Люди збільшують кількість розпочатих справ, що свідчить про активний підприємницький дух української спільноти. Зображення надане Unsplash.
Протягом цього часу кількість нових реєстрацій таких компаній в Польщі досягла 299 тисяч. Це означає, що українські фізичні особи-підприємці становлять більше 10% від загальної кількості створених на той момент компаній. Загалом, протягом 2022-2023 років, українці зареєстрували в Польщі 48 464 ФОПи.
Які сфери є найбільш популярними?
Найбільш поширеним видом бізнесу, яким займаються українці в Польщі, є будівництво, ІТ сфера, надання послуг і торгівля.
Це самі напрями, в яких в Україні відсутні працівники. Тому, уряд Польщі повинен зробити все можливе, щоб спонукати українські підприємства залишатися в країні та платити там податки, а не їхати, наприклад, до Німеччини, - заявляють експерти економіки.
Дослідження виявило, що тільки 27% поляків хвилюються через конкуренцію з українським бізнесом, але більшість – 61% – не вбачають українців як загрозу.
Тимчасовий захист для українців поки не було продовжено Польщею.
Тимчасовий захист для українських біженців у Польщі не продовжено. Згідно з Спеціальним законом, вони можуть залишатися в країні до 24 березня 2024 року.
У польському уряді було оголошено про продовження терміну дії документів про тимчасовий захист до 4 березня 2025 року. Проте ця міра не стосується українців. Розберемося, чому, далі в тексті.