У Польщі відчутна нестача робочої сили: як скористатися цим та знайти роботу.

  • 03.06.2024 15:16
  • 7 хвилин читання
У Польщі відчутна нестача робочої сили: як скористатися цим та знайти роботу.

За результатами дослідження, станом на весну 2024 року, в Польщі вже знайшли роботу понад 760 тисяч українців. Середня зарплата, яку вони отримують, складає близько 5 тисяч злотих (понад 50 тисяч гривень) на місяць.

Незважаючи на це, у Польщі спостерігається дефіцит робочої сили. Як це вплинуло на пошук роботи для українців, вже з'ясував міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.

Як українці знаходять роботу в Польщі?

Більшість українців, які прибувають до Польщі, отримують тимчасовий захист, що надає їм можливість офіційно працевлаштовуватися. Важливо зазначити, що для Польщі інтеграція українців у місцевий ринок праці є ключовою. Експерти вбачають, що роботодавці активно конкурують за українських працівників, оскільки через постійний дефіцит кадрів поляки розраджуються іноземною робочою силою. Українці ж відомі за свою працьовитість і високу якість виконаної роботи.

До 24 лютого 2022 року українці також їздили до Польщі працювати. Тоді їх основним інтересом була сезонна робота. Проте зараз переселенці шукають вакансії, де можна працювати принаймні 6 місяців, ідеально - понад рік.

Для пошуку працівників польські роботодавці вирішили покращити умови праці та підвищити зарплату. Одночасно українцям варто бути готовими до того, що кращі вакансії отримують ті, хто володіє іноземними мовами (англійською та польською або хоча б однією з них). Це дає можливість працювати, наприклад, у креативних галузях, таких як маркетинг та IT. Великий попит на українських маркетологів та IT-фахівців. Є можливість працевлаштуватися як у місцевих, так і в міжнародних компаніях, офіси яких знаходяться на території Польщі.

Попит на українських спеціалістів у Польщі продовжує зростати.

Звичайно, найбільша кількість вакансій доступна у великих містах Польщі. Це стосується, зокрема, Варшави, Гданська, Вроцлава та Лодзі.

Одночасно варто враховувати один нюанс: у тій же Варшаві більшість вакансій передбачає роботу в офісах. При цьому необхідно відповідати ряду вимог. Тим часом великі заводи та підприємства розташовані по всій території Польщі. Знайти роботу на них можна навіть без знання іноземних мов, але це може вплинути на рівень доходу.

На щастя, в Польщі є багато можливостей для вивчення мов. Зокрема, для українців є безкоштовні курси. Проте, якщо українець чи українка ще на початковому етапі навчання, варто шукати вакансії, які не вимагають високого рівня володіння іноземною мовою. Йдеться про роботу в таких сферах:

  • виробнича діяльність;
  • логістична галузь;
  • Будівельна галузь;
  • Надання послуг.

Найбільше вільних посад – у великих містах Польщі / Unsplash

Українці залюбки працюють разом з українцями.

Наразі українські роботодавці стали сильними конкурентами для польських. Прогнозують, що ця тенденція лише посилиться. Усе через те, що українці успішно розпочинають свій бізнес на території Польщі.

Часто це галузі, які на початковому етапі не потребують великих витрат на придбання основних засобів. Наприклад, йдеться про онлайн-торгівлю.

Українці також успішно працюють у таких галузях:

  • освітній; - це процес формування та розвитку загальної та професійної компетенції людини шляхом навчання, набуття знань, умінь і навичок. Освітній процес спрямований на розширення кругозору, розвиток креативності, адаптацію до змін у суспільстві та взаємодію з іншими людьми.
  • Будівельники.
  • вроди;
  • у туристичному;
  • послуг консалтингу;
  • ІТ (інформаційні технології) - це галузь, пов'язана з обробкою, зберіганням і передаванням інформації за допомогою комп'ютерних технологій.

Якщо спочатку були сумніви щодо проектів з України, то зараз всі захоплюються швидкістю, з якою українцям вдається вивести свої бізнеси на високий рівень.

Спочатку власники українських підприємств з радістю наймали на роботу поляків. Але з часом зрозуміли, що можуть створити більше робочих місць для своїх співвітчизників. Це стало початком утворення спільних проєктів та співпраці.

У Польщі продовжує набирати популярності проблема кадрового голоду.

Весною 2024 року поляки вразились, оскільки проблема кадрового голоду на території країни значно загострилася. Фактично, ситуація стала критичною, особливо в галузі сезонних робіт. Власник агентства з працевлаштування Цезарій Сигоцький зауважив, що зараз складно усвідомити реальні масштаби цієї проблеми.

Польща відома своїми ягодами. Проте у сезоні 2024 до 40% врожаю може згинути через нестачу робочої сили. Немає кому збирати ягоди.

Кількість садів і насаджень збільшується, а працівників – ні. Не потрібно бути математиком, щоб зрозуміти, що буде наслідком, – говорив Сигоцький.

Більшість робочої сили для сезонних робіт у Левієй частині працівників шукали серед українців протягом багатьох років. Однак зараз багато людей обминають Польщу і відправляються на роботу до інших країн Європейського Союзу, зокрема до Нідерландів.

У Польщі почали визнавати, що якщо ситуація не зміниться, економіка країни стикається зі значними проблемами. Перші "сигнали тривоги" вже спостерігаються: навесні 2024 року відбулася хвиля істотного подорожчання майже всіх видів продуктів.

Крім сезонних робіт, кадрову кризу зараз відзначають у таких галузях:

  • будівельний;
  • У логістиці;
  • промисловій;
  • на автівці;
  • Надання послуг.

Для покращення ситуації у Польщі почали підвищувати зарплати. Наприклад, у першому кварталі 2024 року вони зросли на близько 14,4%. Проте вирішити проблему кадрового дефіциту поки не вдалося.

З розрахунком на роботу українців радісно зустрічають. Вимоги до кандидатів наразі значно спростилися. Експерти відзначають, що зараз українці можуть зробити невелику "революцію" й значно поліпшити умови праці для себе.