Так, законопроєкт передбачає, що проживання громадян України, яким було присвоєно номер PESEL UKR, буде легальним до 30 вересня 2025 року. Новий закон вносить зміни до чинних законів, особливо в галузі освіти.
Також варто зауважити, що в чеському Міністерстві внутрішніх справ визначили умову, за якої українці втратять тимчасовий захист.
У Польщі змінили умови надання допомоги українським біженцям.
Серед найважливіших змін, які передбачені законопроєктом, є зв'язок виплат за програмами "800 плюс" (800 гривень на місяць на одну дитину) та "Добрий старт" (300 гривень один раз – для дітей, що йдуть до школи) з обов'язковою шкільною освітою.
Отже, виплати будуть отримувати ті, хто проживає в Польщі з дитиною, яка відвідує дошкільний заклад або школу.
Ми модернізуємо систему і робимо її більш прозорою. Ми підтримуємо українців, які були вимушені залишити свої домівки через війну і переселитися до Польщі, але водночас очікуємо дотримання чітких та зрозумілих правил, які передбачені у новому законі, що був прийнятий - зазначає віцепрем'єр та міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш.
Проект закону встановлює максимальний 36-місячний період для українських школярів, який можуть відвідувати безкоштовні додаткові заняття з польської мови. Також українські учні будуть звільнені від обов'язкового іспиту з польської мови за 8 клас у наступному 2024/2025 навчальному році.
Нововведення законопроєкту почнуть діяти з 1 липня 2024 року, за винятком певних положень.
Також польський уряд оголосив про свої плани введення нового статусу перебування для українців до 2025 року. Цей статус передбачатиме трьохрічний дозвіл на проживання, який замінить існуючий тимчасовий захист. Для отримання цього нового статусу громадяни України повинні будуть оновити свою інформацію в польських базах даних і подати електронну заяву до воєводи воєводства, де вони проживають.