У Польщі буде зменшена підтримка українських біженців: які зміни очікуються у правилах?

  • 25.01.2024 08:31
  • 4 хвилини читання
У Польщі буде зменшена підтримка українських біженців: які зміни очікуються у правилах?

Починаючи з лютого 2022 року, громадяни України зможуть перебувати в Польщі на рівних умовах з громадянами Європейського Союзу. Ця можливість залишиться актуальною аж до кінця вересня. Проте, після цього періоду, польський уряд планує внести ряд змін, щоб скоригувати умови для українських біженців і зробити їх трохи більш суворими.

Про зміни, які чекають українців у Німеччині у 2024 році

Зменшення виплат та спостереження за виїздом

Видання Rzeczpospolita дізналось, що Польща продовжує надавати допомогу українським біженцям до кінця вересня. Планується подальше розроблення рішень та встановлення умов, при яких українці можуть втратити тимчасовий захист.

За інформацією видання, незабаром будуть продовжені правила спеціального захисту для українців, які закінчуються 4 березня, на 6 місяців. Зміни в правилах перебування вже стануть чинними у вересні.

Розглядаються такі можливі зміни. У разі, якщо українці від'їдуть у відпустку або на свята з Польщі, їм можуть позбавити статус біженця. Для польського уряду це означатиме, що ці особи вже не потребують захисту. На сьогоднішній день, без втрати спеціального статусу, можна перебувати за кордоном Польщі протягом 30 днів.

Також можуть бути зменшені виплати для дітей. Щодо цього поки що немає жодних конкретних деталей, оскільки уряд планує провести консультації з міністерствами, органами місцевого самоврядування та організаціями, які надають допомогу українським біженцям.

Згідно з даними місцевого МВС, на сьогоднішній день понад 42,2 тисячі українських громадян проживають у державних центрах, що фінансуються Польщею. Це вдвічі менше, ніж у минулому році.

Після 2022 року українці в Польщі отримали нові права.

У березні 2022 року було прийнято спеціальний закон, що надав українцям право на проживання в Польщі за умов рівності з громадянами ЄС. Завдяки цьому, українці отримали повний доступ до системи охорони здоров'я, ринку праці та освіти в Польщі.

Більше того, уряд Польщі забезпечив харчування та проживання, а також надав допомогу у розмірі "‎500+"‎ на кожну дитину. Крім цього, була надана одноразова допомога у розмірі 300 злотих, а також сума в 12 тисяч злотих на новонароджену дитину.

Українці покидають Польщу та емігрують до інших країн.

Польща все більше втрачає українських мігрантів. Значно зменшується кількість осіб, які вносять внески до соціального страхування ZUS.

Тільки протягом грудня 2023 року, близько 7 000 українців відмовилися від реєстрації в організації. У той же час, кількість новоприбулих українців зростає в деяких країнах Європи. Згідно з даними Євростату, найбільше збільшення українських біженців зафіксовано в Німеччині, Нідерландах, та Норвегії.