Політики стверджують, що жителі України можуть повернутися до західних областей своєї країни. Проте, інші депутати парламенту Нідерландів критикують цю пропозицію колег. Про політичну дискусію щодо українських біженців можна прочитати далі у цьому матеріалі.
Також читайте: Норвегія посилює умови перебування для українців, що спричинить скорочення виплат.
Які пропозиції мають нідерландські політики
Приблизно 100 тисяч українців знаходяться під тимчасовим захистом в Нідерландах.
Розгляд питання про повернення українців був ініційований депутатами однієї з найбільших політичних партій Нідерландів - BBB (Фермерсько-громадянський рух). Під час обговорення урядового бюджету для фінансування біженців вони висловили свою пропозицію.
Ми не можемо прийняти всіх. Здається, захід України відносно стабільний. Чи можна там безпечно розміщувати українців? – запитала депутатка від BBB Мона Кейзер у держсекретаря з притулку та міграції Нідерландів Еріка ван дер Бурга.
Чому не реалізовують такий сценарій?
Представник уряду погодився з тим, що політика надання притулку справді відрізняє безпечні та небезпечні регіони у нашій країні.
Проте для українців відома не політика притулку, а європейська директива про тимчасовий захист. В наш час кожна особа з України отримує притулок, – відмітив Ерік ван дер Бург.
Співробітники Верховної Ради висловили свою критику щодо пропозиції, яку висунула партія ВВВ. Депутати від партій GroenLinks/PvdA нагадали, що ракетні обстріли не обмежуються лише східними регіонами України, а також досягають і західних областей.
Та сама Мона Кейзер від ВВВ запропонувала ще одну ініціативу: щоб громадяни України, які знайшли роботу в Нідерландах, самостійно сплачували витрати на проживання та медичне обслуговування. Згідно з даними національного статистичного агентства CBS, майже половина українських мігрантів в Нідерландах зайняті на роботі. Чимало з них займаються торгівлею, громадським харчуванням та транспортом.
На сьогоднішній день українські переселенці мають можливість безкоштовно проживати в муніципальних центрах для прийому біженців. Крім того, вони отримують щомісячну допомогу у розмірі від 340 до 380 євро.
Деякі з біженців було попрошено виїхати до настання весни.
У Нідерландах запросили біженців з України, які не мають громадянства України, покинути країну. Дозволено залишатися в Нідерландах до 4 березня 2024 року. Після цього вони мають повернутися до України або переселитися до третіх країн.
Близько 2 900 осіб, які тимчасово перебували на території України під час повномасштабного вторгнення, переїхали до Нідерландів. Більшість з них тут займалися освітою чи працювали. Серед цих переселенців найбільше студентів з Нігерії, Марокко, Танзанії та Індії.
Українські громадяни, які мають український паспорт, можуть перебувати в Нідерландах до березня 2025 року.