У Нідерландах було прийнято рішення про дозвіл на проживання до 4 березня 2024 року для осіб, які не мають українського паспорта, але змушені були залишити Україну у зв'язку з повномасштабним вторгненням. Однак, які перспективи чекають на громадян третіх країн, які знайшли притулок у Нідерландах, далі у наступному тексті.
Чи беруть біженці активну участь в житті України, не забуваючи про свій рідний дім і виявляючи бажання повернутися?
Мігранти, що прибули до України з третіх країн.
На підставі внутрішніх документів правоохоронних органів, розглядається можливість скасування тимчасового захисту для біженців з України, які ще не отримали українське громадянство. Початково планувалось скасувати цей захист ще до вересня 2023 року. Однак, прийняття такого рішення було відкладено на невизначений термін.
Близько 2 900 осіб, які знаходилися на території України під час російської агресії, переїхали до Нідерландів. Більшість з них тут навчалися або працювали. Серед цих переселенців найбільше представників студентської громади з Нігерії, Марокко, Танзанії та Індії.
Суд відмінив попереднє рішення міністра юстиції Нідерландів Ерика ван дер Бурга щодо припинення проживання та пільг для біженців без українського громадянства. Таке рішення було прийняте урядовцем у вересні минулого року. Зараз міністр повинен повернутися до попередніх інструкцій, що надавали людям, які проживали в Україні за посвідками, ті ж права, як і українським громадянам у Нідерландах.
Кого саме потрібно виїхати з Нідерландів?
Після лютого 2022 року уряд Нідерландів прийняв українських мігрантів (навіть у випадках, коли вони не мали українського паспорта) та запропонував їм особливий статус. Цей статус забезпечував їм негайний доступ до праці, медичного обслуговування та освіти. Крім того, мігранти отримали житло у комунальних притулках.
Але в липні 2023 року міністр юстиції припинив надавати цю підтримку через страх, що це може зробити Нідерланди надто привабливими для мігрантів з третіх країн. Державна рада в своєму рішенні заявила, що не існувало жодних юридичних підстав для того, щоб міністр переніс термін закінчення їхніх прав до вересня 2023 року.
Європейський союз прийняв рішення продовжити захист для українців та іноземців з постійним дозволом на проживання в Україні до 4 березня 2025 року. Проте цей захист не стосується осіб з тимчасовими посвідками на проживання в Україні. Саме таким біженцям знадобиться повернутися в Україну або до країни свого походження після 4 березня 2024 року. Також їм пропонується альтернатива - подати заяву про надання притулку (міжнародного захисту) через звичайну систему.
Кількість українців у Нідерландах збільшилась.
Під час осіннього періоду в Нідерландах значно зросла кількість українців, які шукають тимчасовий прихисток. Велика частина цих переселенців раніше вже проживала в інших європейських країнах. Завдяки великому потоку біженців, притулків вже давно не вистачає для всіх.
У країні Нідерланди співробітники Міністерства юстиції заохочують українців, які проживають у притулках, здійснити переїзд та орендувати житло самостійно. Прохання було висловлено в прямому зверненні до біженців. Державні притулки, призначені для надання тимчасового проживання, наразі заповнені майже на 99,3%. У Нідерландах налічується більше 100 тисяч українців, з яких 83 тисячі проживають у державних притулках. Внаслідок цього, влада країни не має можливості розселити нових прибульців.