Зараз Верховна Рада підтримала закон у другому читанні. Його зараз має підписати спікер Руслан Стефанчук, після чого документ передадуть на підпис президенту Володимиру Зеленському. Закон набуде чинності лише через місяць після його опублікування.
Перегляньте також Нове розуміння мобілізації: як буде діяти прийнятий законопроєкт.
Коли і як чоловіки за кордоном повинні оновити свої дані.
Чоловіки за кордоном повинні також оновити свої персональні дані протягом 60 днів після набрання чинності закону про мобілізацію. Це можливо зробити у телефонному режимі або через електронну пошту ТЦК.
Якщо чоловік не має військово-обов'язкових документів (квитка або посвідчення), то він не зможе:
- оформлення паспорту або закордонного паспорту.
- Скористатися послугами консульства.
Проте паспорт можна оформити одночасно з оновленням даних.
Проте не усі консульські послуги будуть надаватися лише за умови оновлення військово-облікових даних. Зокрема, винятком є такі консульські випадки:
- оформлення документа для повернення до України.
- Проведення консульських процедур у відношенні дітей громадянина України.
- Один із батьків цих дітей є іноземцем або особою без громадянства.
- Виконання дій заяв громадян України, які знаходяться під вартою, затримані або утримуються ув'язненими за кордоном.
У 2024 році буде проведена важлива мобілізація: ТСК матимуть право забирати автомобілі у громадян України та підприємств.
Коротко про новий закон про мобілізацію: В Україні прийнято новий закон про мобілізацію, який передбачає спрощений порядок введення та проведення мобілізації в разі загрози національній безпеці. Цей закон дозволяє більш швидко та ефективно мобілізувати національні ресурси для захисту країни в разі потенційної агресії.
- Новий закон про мобілізацію встановлює, що військовозобов'язані, призовники та резервісти мають упродовж 60 днів після набрання чинності законом з’явитися до ТЦК, ЦНАП або скористатися електронним кабінетом для звірки своїх особистих даних з обліковими даними ТЦК.
- Якщо особа не звертається до ТЦК та СП, тоді її керівник звертається до Нацполіції, щоб ті доставили її вже примусово.
- Якщо поліція не може виявити ухилянта, вони повідомляють Територіальну центральну комісію та службу призову. Після цього керівник військкомату протягом 5 днів висилає громадянинові рекомендований лист поштою, щоб він з'явився до Територіальної центральної комісії.
- Якщо протягом 10 днів після отримання вимоги громадянин не з'являється у Територіальному центрі комплектування та соціальної допомоги, то ТЦК подає позов до суду і просить тимчасово заборонити людині керувати автомобілем. Однак є виняткові випадки.
- До речі, датою вручення вимоги є дата поштової відмітки про вручення або відмову від рекомендованого листа. Якщо листа не вдалося вручити зовсім - це теж форма вручення. Тоді відлік йтиме після цієї дати. Яку схему пропонували - читайте тут.