Швейцарія готується до проведення реформи на ринку праці: які деталі важливо знати українцям

  • 15.04.2024 14:16
  • 7 хвилин читання
Швейцарія готується до проведення реформи на ринку праці: які деталі важливо знати українцям

Незважаючи на відсутність великого ажіотажу, Швейцарія продовжує допомагати людям, які прибувають у пошуках безпеки, та впроваджувати заходи, які сприятимуть їхній інтеграції. Наприклад, країна зобов'язалася забезпечити захист щонайменше до березня 2025 року.

Крім того, Швейцарія планує прийняти ряд важливих рішень щодо проживання та зайнятості українців. Щоб з'ясувати, як це поліпшить їхнє становище, міжнародний сервіс TransferGo провів дослідження.

Українці, які проживають в Швейцарії, зазвичай ставлять собі за мету отримати статус S.

У Швейцарії наразі зареєстровано понад 60 тисяч українців. За результатами опитування лише третина з них планує збудувати своє майбутнє в цій країні. Крім того, тисячі людей ще не визначилися з подальшими планами. Їхні вирішення, зокрема, залежать від того, які закони ухвалюватиме швейцарська влада.

Однією з найбільших перешкод для інтеграції на місцевий ринок праці в Швейцарії є складнощі з мовою. Країна має чотири державні мови: німецьку, французьку, італійську та романшську (якою розмовляє лише 0,5% населення).

Українці, яких війна змусила пошукати терміновий притулок, можуть в'їхати на територію Швейцарії навіть без біометричного паспорта. У березні 2022 року країна активувала для громадян України статус S - тимчасовий захист. Цей статус надається на рік, а потім, за потреби, може бути продовжений.

Статус S дарує українцям можливість:

  • бути вільним для проживання на території Швейцарії;
  • шукають роботу;
  • отримувати соціальну допомогу; -> отримувати соціальну допомогу;
  • скористатися основними послугами медичної сфери;
  • отримувати освіту в Швейцарії.

Крім цього, закликають людей докладніше ознайомитися з ситуацією на території свого кантону (Швейцарія має їх 26), оскільки правила всередині кожного з них можуть відрізнятися. Наприклад, у деяких регіонах соціальна допомога надається не у грошовій, а у натуральній формі - продуктами та засобами гігієни.

Загалом, розмір щомісячної фінансової допомоги в Швейцарії складає 1 500 швейцарських франків (близько 64 тисяч гривень). Проте цю допомогу не нараховують автоматично, кожен випадок розглядається індивідуально.

Статус S дає українцям можливість вільно переміщуватися по Шенгенській зоні. Подорожі в Україну не заборонені. Однак, якщо протягом кварталу перебувати вдома понад 15 днів, Державний секретаріат з питань міграції (SEM) може скасувати тимчасовий захист в Швейцарії.

Українці також можуть відмовитися від статусу С за власним бажанням. Для цього необхідно подати відмову у письмовій формі.

Швейцарія готується внести зміни на ринку праці для українців.

Для полегшення працевлаштування українців, Швейцарія розглядає можливість ухвалення історичного рішення. З метою забезпечення доступу до вакансій для більшої кількості осіб, у парламенті вже пропонується замінити складну процедуру отримання дозволу на роботу обов'язковою онлайн-реєстрацією.

За думкою місцевої влади, це допоможе громадянам України зі статусом S легше знайти роботу не у далекому майбутньому, а вже зараз. Зараз лише 20% осіб з цим статусом вже працевлаштувалися. Однією з найбільших проблем для українців є мовне питання.

Ніхто не очікував, що війна триватиме так довго. Тому, на самому початку проходження мовних курсів, подальше навчання або професійна переорієнтація не здавалися необхідними, - розповів подробиці Андрій Лушницький, почесний консул України в Швейцарії.

Зараз Швейцарія ставить перед собою амбітну мету - збільшити кількість працевлаштованих українців до щонайменше 40%. Введення обов'язкової онлайн-реєстрації є важливим кроком на шляху до досягнення цієї мети.

Наймовний ринок Швейцарії шукає кваліфікованих спеціалістів.

На швейцарському ринку праці зараз спостерігається дефіцит кваліфікованих кадрів. Найбільше вакансій відкрито в таких галузях:

  • медична допомога;
  • у будівельній сфері;
  • торгівля на роздріб.
  • готельного сектору.

Рейтинг міст представлений у такому порядку:

  • У Цюриху маємо понад 55 тисяч вакансій.
  • Берн має понад 37 тисяч вільних робочих місць.
  • У Санкт-Галлені є понад 18 тисяч вільних робочих місць.
  • У Люцерні є понад 17 тисяч вакансій.

Прогнозують, що протягом найближчих років ситуація на ринку праці погіршиться через демографічне старіння. Очікується, що до 2030 року може бути до 400 000 відкритих вакансій. Роботодавці звертатимуть увагу на іноземних спеціалістів для зайняття вакансій.

Цюріх - місто розкіші та відомих брендів / Unsplash

У той же час швейцарський ринок праці в даний момент не має достатньо ресурсів, щоб інформувати іноземців про вільні вакансії. Найбільше цію проблему відчувають малі та середні компанії.

Управління з питань міграції уже оголосило, що буде працювати над тим, щоб українці отримували інформацію про більшість вакансій. Зокрема, планується залучення соціальних мереж та україномовних ЗМІ.

Кантон Во вирішив проблему самостійно.

Поки уряд країни готується вирішувати ситуацію на державному рівні, креативний кантон Во (франкомовний) знаходить власний спосіб. Наразі лише 10% українців працюють там, що є дуже низьким показником навіть для Швейцарії.

Місцева депутатка Ізабель Море зауважила, що українці відкривають своє бажання повернутися додому і це видно. Тому в кантоні почали запускати короткострокові програми навчання, які триватимуть лише декілька тижнів. Після їх завершення українці будуть готові приступити до роботи.

У кантоні Во наразі мешкає близько 3 600 українців. З 2000 з них, яким довіряє місцева влада, немає жодних скарг. Ймовірно, вони можуть працювати на українські або світові компанії з віддаленої роботи. Українців закликають зареєструватися та поділитися своїми баченнями щодо майбутнього у Швейцарії.