Шведська держава готується прийняти законопроект, на який так довго чекають тисячі українців, що полягає в масштабному розширенні підтримки.

  • 14.02.2024 13:16
  • 5 хвилин читання
Шведська держава готується прийняти законопроект, на який так довго чекають тисячі українців, що полягає в масштабному розширенні підтримки.

На початку лютого 2024 року шведський уряд представив законопроєкт, якого так довго очікували тисячі українців, що проживають на території цієї країни. За даними міжнародного сервісу TransferGo, ці зміни приведуть до покращення у багатьох аспектах.

Як отримати притулок у Швеції?

У Швеції виконується директива ЄС щодо тимчасового захисту. На початку 2023 року уряд країни продовжив її строк принаймні до березня 2025 року. Щоб отримати посвідку на проживання з тимчасовим захистом у Швеції, потрібно подати заявку на веб-сайті міграційної служби країни.

Згідно з наказом щодо тимчасового захисту, громадяни України мають право:

  • проживати на території Швеції (право на проживання отримується від міграційної служби);
  • отримувати фінансову допомогу;
  • офіційно отримати роботу.

Більше 50 тисяч українців вже скористалися правом на отримання захисту на території Швеції. Вони вибирають не тільки Стокгольм, але і невеликі північні містечка. Наприклад, в Умео, що розташоване всього за 400 кілометрів від Полярного кола, вже зареєстровано близько 200 українських біженців.

Можлива збільшена підтримка українців у Швеції / Unsplash.

Як Швеція планує зміцнити свою підтримку українців.

Щоб забезпечити більший комфорт українців під час перебування в Швеції, уряд країни створив спеціальний законопроєкт. Однією з його складових є можливість для біженців отримати BankID. Цей BankID:

  • надасть можливість використання електронних сервісів;
  • допоможе громадянам України розпізнавати свою присутність в організаціях або установах.

Додатково пропозиція законопроєкту полягає в тому, що українці матимуть ще більший доступ до шведської системи охорони здоров'я на покращеному рівні якості.

Міністрка Марія Мальмер-Стенергард зазначила, що законопроєкт буде обговорений найближчим часом. Уряд очікує, що він набуде чинності восени 2024 року.

Це означає, що їм буде надано абсолютно новий доступ до системи охорони здоров'я Швеції, можливість отримати BankID, а також право на значно більшу підтримку, - підкреслила Мальмер-Стенергард.

Фінансову підтримку також буде збільшено.

В даний час українцям в Швеції виплачують 71 шведську крону на добу (близько 6,30 євро). Проте, якщо законопроєкт буде прийнятий, сума допомоги збільшиться до 308 шведських крон (понад 27,26 євро). Це приведе до підвищення середньомісячних виплат до понад 800 євро. В умовах інфляції це може трохи поліпшити життєвий рівень українських біженців.

Розмір допомоги збільшиться до 308 шведських крон на кожен день. | Фото: Shutterstock.

Помимо помощи от миграционной службы, украинцы также могут получить поддержку от местных общественных организаций. Однако стоит обратиться к ним напрямую.

Що корисно знати про повсякденне життя в Швеції

Життя у Швеції є дорогим. Більша частина доходу йде на оплату житла. Українці, які тільки що приїжджають до Швеції, можуть оселитися в гуртожитках. Але зазвичай вони можуть там проживати лише до двох тижнів. Надалі країна запропонує житло в одній з місцевих спільнот. Ви самі не зможете вибрати місце проживання, вам доведеться їхати до того місця, де є вільне місце. Але є альтернатива - оплата житла самостійно.

Українці мають чудові стосунки з шведами та з радістю знаходять роботу в Швеції. Проте, для успішної інтеграції в цей соціум необхідно володіти іноземними мовами. На мінімальному рівні це англійська мова, а в найкращому випадку - шведська.

У країні існує значна кількість безкоштовних мовних курсів для біженців. Додатково, українці в Швеції здобули дозвіл на навчання у Komvux - мережі муніципальних навчальних закладів для дорослих, улітку 2023 року.

Для українців також існують можливості отримати навички в нових професіях, завдяки курсам, доступним для них.

Українці мають можливість безкоштовно вчити шведську мову / Unsplash.

Шведи повідомляють, що у них дуже багато клубів за інтересами. Можна вивчати мови, навчатися танцювати, займатися йогою, обговорювати прочитані книги та багато іншого. Українців запрошують приєднатися. Це сприятиме інтеграції в суспільство й допоможе знайти нових друзів.