Не менш важливо, що у лютому 2024 року Словаччина продовжила тимчасовий захист для українців, що дозволяє їм легально перебувати на її території принаймні до 4 березня 2025 року.
Що важливо знати українцям, які планують рухатися до Словаччини, вивчили міжнародний сервіс переказів коштів TransferGo.
Які права отримують українці під час тимчасового захисту?
Сотні тисяч українців, що проживають у Словаччині, активно намагаються інтегруватися у місцеве суспільство. Тому продовження тимчасового захисту дозволить переселенцям бути впевненими у своїх планах на майбутнє.
Зокрема, право тимчасового захисту передбачено статусом.
- маючи законне право проживати на території країни;
- законно працевлаштовуватися в Словаччині;
- отримувати середню та вищу освіту;
- звертатися за медичною допомогою;
- У разі необхідності отримати фінансову допомогу.
Оновити документ, що дає право на проживання, можна на веб-сайті Міністерства внутрішніх справ Словаччини.
Що важливо знати тим українцям, які планують заснувати своє життя в Словаччині.
Українським прибульцям у Словаччині рекомендується звернутися до центру допомоги, які розташовані у більшості міст країни, зокрема у столиці Братиславі, а також у Кошиці та Михайлівцях.
Скориставшись правилом тимчасового захисту, українці мають можливість працевлаштуватися на ринку праці країни. Вони можуть продовжувати розвивати свою кар'єру в своїй сфері або вивчати нову професію. Важливо зазначити, що Братислава вважається одним із міст, де українцям найлегше знайти роботу. На відміну від сільської місцевості, у містах знаходити роботу набагато простіше.
Мінімальна зарплата в Словаччині становить 700 євро (станом на 18 березня 2024 року це майже 29 622 гривень). Крім того, за погодинну оплату праці на 60 робочих хвилин пропонується щонайменше 4 євро.
Українці можуть знаходити роботу на таких підприємствах:
- весь робочий день;
- напівробочий день;
- Умови трудової угоди, як правило, стосуються сезонних робіт.
Загалом в Словаччині надаються сприятливі умови для праці. Максимальний робочий тиждень тут не перевищує 40 годин, а середня кількість робочих годин становить лише 20-25.
У ідеалі, для отримання вакансії мрії в Словаччині, необхідно володіти словацькою мовою. Проте існують також вакансії для тих, хто наразі знає лише англійську. Українцям, які ще не вивчили жодної іноземної мови, не варто впадати у відчай. Знайти роботу можна, але варто бути готовими до того, що варіантів буде менше, а рівень зарплати може бути нижчим.
Українцям найлегше знайти роботу у Братиславі.
Також Словаччина гарантує сприятливі умови навчання для студентів. Освітня система країни інтегрована в освітній простір Європейського союзу. Після отримання диплому одного з вищих навчальних закладів Словаччини, можна знаходити роботу і в інших країнах ЄС.
Навчання в університетах Словаччини доступне для всіх охочих. Абітурієнти можуть претендувати на бюджетні місця, але обов'язковою умовою є володіння словацькою мовою на рівні В1 – В2. Деякі вищі навчальні заклади також пропонують різноманітні стипендіальні програми.
Крім цього, українці в Словаччині можуть отримувати матеріальну допомогу. Її надають за умови, що щомісячний дохід особи (разом із щомісячним доходом членів її сім'ї) є меншим, ніж прожитковий мінімум.
Надання допомоги здійснюється у такий спосіб:
- Одна людина - 74 євро на місяць.
- 140,7 євро - вартість для особи з дітьми.
- Пара без дітей коштує 128,6 євро.
- сім'я з дітьми - 192,4 євро;
- Одна доросла людина, у якої є більше ніж чотири дітей, має сплатити 205,5 євро.
Крім цього, Словаччина надає матеріальну допомогу на проживання людям, які користуються тимчасовим захистом. Гроші видаються тим, хто надає притулок. До 31 березня 2024 року передбачена щоденна компенсація в певній сумі.
- 5 євро за кожну особу за проживання у квартирах або приватних будинках.
- за перебування у приміщеннях, які не призначені для комерційної діяльності, встановлено оплату у розмірі 6 євро.
- Проживання у готелях або хостелах обійдеться у 6 євро.
Відзначають, що ця сума може змінитися невдовзі. Країна дійсно прагне допомагати українцям, але зі зваженням на фінансову ситуацію в самій Словаччині.
Словаччина - країна, яку варто відкрити для себе.
Часто словацьку сферу туризму недооцінюють. Але для українців, які знайшли притулок у цій країні, рекомендують відкрити для себе її найкращі туристичні місця.
Зокрема, варто відвідати такі міста:
- Братислава - столиця та найбільше місто Словаччини.
- Маленький кошик;
- Місто Банська Бистриця;
- Левоча - це місто.
Кожне з цих міст має свою довгу історію та унікальну архітектуру. Також тут можна насолоджуватися прогулянками без натовпів туристів. Зараз подорожні з різних країн почали відкривати для себе красу Словаччини.
Словаччина готова вразити туристів / Unsplash
Також країна відома своїми гірськолижними та термальними курортами. Додатковим бонусом для подорожуючих є можливість легко пересуватися з Братислави до інших столиць ЄС, зокрема до Відня. Місцеві гіди повідомляють, що через високі ціни на житло в австрійській столиці розумна молодь орендує квартири в Братиславі та щодня їздить на роботу до Відня. Можна навіть подорожувати до Відня кораблем по Дунаю, це займає понад годину.
Словаччина є частиною Шенгенської зони. Тому українці, які планують відвідати рідних у Словаччині, можуть легко в'їхати на її територію, використовуючи закордонний паспорт.