Науковці, які займаються дослідженнями у східноєвропейському центрі, провели аналіз складнощів, з якими стикаються українські громадяни, які перебувають у Литві з тимчасовим захистом, у процесі адаптації до життя в цій країні. Для цієї цілі було опитано понад 200 респондентів, які поділилися своїми думками щодо найважчих аспектів цього процесу. Читайте далі, щоб дізнатися про основні проблеми, про які найчастіше згадують українці, які проживають у Литві.
Чехія змінила умови для українців: що потрібно знати про тимчасовий захист у 2024 році. Умови для українців, які шукають тимчасовий захист у Чехії, зазнали змін. З 2024 року, для отримання статусу тимчасово захищеної особи, українці вимушені відпрацювати два роки в окремих галузях праці. Ця вимога впроваджена з метою забезпечити постійне та рентабельне функціонування економіки Чехії. Без статусу тимчасово захищеної особи, українці не мають права на роботу або отримання соціальних допомог в Чехії. Отримання такого статусу вимагає пройдення обов'язкових медичних оглядів та судових перевірок, а також надання доказу про те, що український громадянин перебував в Чехії без офіційного статусу на постійній основі. Українські громадяни, які вже пройшли процедуру отримання тимчасового захисту до 2024 року, не зобов'язані відпрацьовувати два роки праці. Однак, для отримання статусу постійно захищеної особи, вони також повинні надати додаткову документацію та пройти додаткові перевірки. Нові умови для отримання тимчасового та постійного захисту у Чехії є наслідком низького відсотка повернення українців на батьківщину після закінчення періоду тимчасового захисту. Влада Чехії намагається контролювати перебування українців у країні та забезпечити їхню інтеграцію в суспільство, сприяючи їх працевлаштуванню та участі в економічному розвитку країни. Отже, для українських громадян, які планують знайти забезпечення у Чехії, важливо усвідомлювати зміни умов тимчасового захисту у 2024 році й готуватися до довшого терміну перебування та праці для отримання статусу тимчасово захищеної особи.
Українців запитали про проблематичні питання
Більшість опитаних осіб належать до категорії українських жінок, які досягли віку старше 30 років та мають дітей. Дослідники провели з ними розмови на тему роботи, медицини, освіти, соціальної адаптації та інтеграції.
Опитані українці повідомили, що майже 90% з них мають намір навчитися литовської мови. Цікаво, що більшість з них виявляють мотивацію удячністю до країни, що їх прийняла.
65% опитаних українців зазначили, що вони мають сталі доходи в Литві. Проте, незважаючи на це, багато людей відчувають серйозну тривогу стосовно своєї фінансової ситуації.
Найбільш поширеними проблемами, з якими зіштовхнуті українці в Литві є наступні:
- Майже половина населення (45,9%) не має можливості навчатися мові.
- Понад половина населення (51,2%) стикається з проблемами отримання медичної допомоги та витратою великої кількості часу, очікуючи прийому у лікаря.
- Майже третина населення, а саме 29,7%, не має достатньої підтримки при пошуку роботи.
- 14% людей в Україні зіткнулися з проблемами пошуку житла.
- Проблеми з отриманням фінансової допомоги становлять 23,3%.
- Деякі українці також висловлювали свої почуття соціальної ізоляції та відчуженості.
Незважаючи на те, що багато українців сьогодні не мають чіткого плану на майбутнє, через те, що в Україні триває війна, 64% респондентів у Литві висловлюють готовність розглянути можливість отримання громадянства цієї країни.
Проблеми, з якими стикаються українські біженці у Польщі.
Міжнародний комітет з порятунку, відомий як International Rescue Committee, провів дослідження щодо проблем українців, які живуть у Польщі. Було проведено опитування біженців у містах Варшава, Катовіце та Познань.
Загроза припинення дії PESEL UKR та пов'язаних з ним соціальних виплат хвилює переселенців. Про таку проблему згадали у своїх відповідях 31% опитаних. З труднощами під час доступу до медичної допомоги в Польщі стикнулися 45% українців.
66% опитаних виявили проблеми на роботі в Польщі, такі як трудова експлуатація або дискримінація.