У Празі такі витрати мають практично 60% населення. Про це свідчать результати дослідження празького відділення Міжнародної організації з міграції (МОМ), яке проводилось від серпня до вересня 2023 року.
Також прочитайте, що Польща масово втрачає українських переселенців: до яких країн вони подорожують.
Яке є середня вартість житла для українських біженців у Чехії?
За даними статистики Міністерства внутрішніх справ, станом на 21 січня 2024 року, в Чехії перебувало близько 379 400 осіб із України, які отримали тимчасові захисні візи.
За результатами опитування, третина відповідачів оплачувала житло самостійно. Загалом, 56% людей проживали в орендованому житлі, а решта – у хостелах, гуртожитках чи готелях.
- У середньому родина переселенців з військової зони платить 17 200 чеських крон (28 300 гривень) на місяць за оренду квартири, а за одну кімнату в гуртожитку – 8 300 чеських крон (13 600 гривень).
- Найвищою ціною оренди житла було 38 000 чеських крон, що дорівнює 62 600 гривням, а найменшою – 5 тисяч чеських крон, що становить 8 237 гривень.
- За кімнату респонденти сплачували від 1 000 крон (1 647 гривень) до максимальної суми в 24 тисячі крон (39 120 гривень).
Під час пошуку житла біженці зіткнулися з низкою труднощів:
- дефіцит квартир для оренди,
- недостатні грошові кошти для оплати оренди та забезпечення застави,
- повторні відмови власників житла.
Українські переселенці не можуть отримувати субсидію на житло, але мають право на гуманітарну допомогу. Цю допомогу отримують тільки родини з доходом, який перевищує прожитковий мінімум та витрати на житло.
Майже три з п'яти домогосподарств біженців у Празі витратили понад 30% свого доходу на житло, і майже половину - в інших місцевостях. Якщо вони мали б можливість подати заявку, вони могли б отримати субсидію на житло, – повідомляється.
При цьому варто зазначити, що українці зможуть отримати доступ до чеської системи соціальної допомоги вже наступного року, після її цифровізації та реформи пільг.
Одній третині біженців бракує достатнього достатку для покриття щоденних витрат.
Троє з десяти біженців не мають достатніх доходів, щоб покрити повсякденні витрати. Те саме стверджують чверть осіб, які мають роботу. Це змушує багатьох біженців працювати понаднормово або без укладення договору. Декілька опитаних також згадали про кредити. З цих людей найбільш проблеми з грошовими ресурсами мають особи старше 65 років (87% опитаних), дві третини жінок з маленькими дітьми і половина студентів.
Яка сума грошей сплачують українські переселенці за проживання в Чехії / Фото Unsplash
Згідно з опитуванням, роботу мали 70% жінок і 79% чоловіків. Більш як чверть людей повністю залежать від своїх заробітків. У цілому, 15% людей отримують гроші від влади, а 14% залежать від особистих заощаджень та допомоги родині.
Нагадаємо, з 1 січня 2024 року в Чехії компенсації на проживання для українців, що належать до вразливих категорій, зросли. Ця зміна стосується близько 66 000 громадян.