У Польщі уряд опублікував повідомлення про те, що термін дії довідок про користування тимчасовим захистом буде продовжено до 4 березня 2025 року. Однак це не стосується громадян України. Далі ми розповімо, чому.
Ознайомтесь із тим, які проблеми українці в Польщі найчастіше обговорюють: результати опитування.
Українці будуть під захистом до березня 2024 року.
У вересні, Рада ЄС оголосила про подовження тимчасового захисту для українців до березня 2025 року. Подальші країни повинні прийняти окреме рішення на національному рівні. Декілька країн вже продовжили цей статус для українців, зокрема Чехія, Данія, Швейцарія та інші. Проте, Польща затримується з прийняттям рішення.
Досі залишається невідомим, чи продовжує держава спеціальний статус. Від чиновників були висловлені досить суперечливі заяви щодо зменшення пільг для українців у Польщі та можливого припинення спеціального статусу.
Рішення уряду Польщі від 18 січня стосується осіб без громадянства чи громадян третіх країн, окрім України, які можуть підтвердити, що вони законно проживали в Україні згідно з дійсним посвідченням на постійне проживання, що видане згідно з українським законодавством, і не можуть повернутися до своєї країни або регіону походження в безпечних умовах до 24 лютого 2022 року. Для цієї категорії осіб вони продовжують статус до 2025 року.
Тимчасовий захист в Польщі надає змогу:
- Батько має вільний доступ до ринку праці.
- Отримувати фінансову допомогу за дітей (800 злотих на місяць);
- Отримувати допомогу для учнів (300 злотих);
- Батько/мати можуть отримувати додаткову виплату за відвідування садочків, ясли та гуртків для своїх дітей.
- Отримувати медичну допомогу - це означає отримати необхідну медичну асистенцію або допомогу.
Польща готова прийняти хвилю біженців з України.
У Міністерстві закордонних справ Польщі розглядають можливість прибуття нової хвилі біженців з України. У відомстві напередодні готуються до такого розвитку подій. Про це заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Шейна.
Посадовець уряду не виключає можливості, що російська агресія продовжиться і пошириться на західні території України. Це може призвести до нової хвилі біженців, які шукатимуть притулку в країнах Європи. Дипломат підкреслює, що необхідно бути готовими до такого розвитку подій не тільки урядовій організації в Польщі, а й суспільству в цілому. Анджей Шейна впевнив, що Польща не відмовить українцям у наданні притулку, якщо така потреба виникне.