Важливо, що в Данії вже прийняте рішення про подовження тимчасового захисту. Тому українці можуть легально перебувати на території країни принаймні до березня 2025 року.
Тим українцям, які планують будувати своє майбутнє в Данії, варто знати про міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.
Як українці сприймають свій досвід у Данії.
Данія намагається зробити все можливе, щоб українці, які прибули на її територію, відчували себе комфортно та могли інтегруватися у місцеве життя безболісно. Наразі більше ніж 40 тисяч осіб скористалися правом на тимчасовий захист.
Важливо відзначити, що в Данії систематично проводяться опитування, щоб дізнатися, як почуваються українці. Масштабні дослідження минулого року, які провів Копенгагенський університет, показали, що:
- 93,9% опитаних мають довіру до влади у Данії;
- 60,4% інтерв'юованих бажають залишитися на території країни, навіть у тому випадку, якщо у їхньому рідному населеному пункті в Україні буде відносно безпечно.
- За даними опитувань, лише 36% резидентів мають намір залишатися в Данії до того часу, поки в їхньому місті чи селі в Україні не буде безпечно.
Крім того, українці, що проживають на території Данії, мають можливість покращити своє психічне здоров'я. Лише за рік у країні зменшилася кількість переселенців, які страждають від посттравматичного стресового розладу та депресії.
Слід відзначити, що зазвичай Данія є однією з найщасливіших країн у світі. Згідно зі Світовим звітом про щастя 2024, підготовленим Організацією Об'єднаних Націй, це королівство займає друге місце у рейтингу і поступається тільки багаторічній лідерці - Фінляндії.
Протягом двох років Данія надає допомогу українцям.
Тимчасовий захист в Данії: що потрібно знати
Тимчасовий захист для українців у Данії буде діяти до березня 2025 року. Це дозволить українцям більш вільно планувати своє майбутнє в країні, шукати роботу та починати навчання.
Зокрема, тимчасовий захист в Данії надає можливість:
- проживати на території країни;
- мати можливість знайти роботу у Данії
- використовувати освітні послуги (це стосується дошкільної, шкільної та вищої освіти);
- отримувати медичну допомогу; - отримувати медичну допомогу;
- претендувати на фінансову допомогу.
На території Данії циркулюють данські крони. Цікаво, що країна не прийняла євро. Це рішення було ухвалене відповідно до Маастрихтської угоди. Нескільки разів у Данії намагалися введення євро, проте плани не вдалося здійснити. Наразі це залишається лише у рівні ідеї.
Українці, які отримали тимчасовий захист в Данії, у 2024 році можуть претендувати на наступні виплати:
- Одинокі батьки (або матері) мають право на додаткову допомогу на дитину в розмірі 13 105 данських крон, що становить понад 74 тисячі гривень.
- батько або мати (який не має права на отримання додаткової допомоги на дитину) - 9 170 данських крон, що складає понад 52 тисячі гривень.
- Доросла особа без дітей отримує 6 553 крони, що дорівнює понад 37 тисячам гривень.
Крім того, Данія підтримує українців у вивченні їхньої мови, навіть готова оплачувати за це. Українці, які володіють мовою на рівні Dansk 2 і отримали відповідне підтвердження, можуть отримати допомогу в розмірі 1 705 данських крон (близько 9 тисяч гривень). Цю суму виплачують протягом 6 місяців. Також таку підтримку можуть отримати особи, які не можуть володіти мовою через фізичні або психічні захворювання і мають відповідний діагноз.
Що пропонує Данія для працевлаштування та навчання?
Данія підтримує українців у пошуку роботи на своїй території і показує вражаючі результати. Для мігрантів запустили програму Jobguide Ukrain, яка спочатку була спрямована на осіб зі знанням англійської мови.
Основним завданням уряду було негайно розпочати роботу. Багато людей почали працювати, не вивчивши мову, - повідомили у Міністерстві реінтеграції Данії.
Крім того, для українців, які скористалися послугами Jobguide Ukrain, організовані безкоштовні курси датської мови після роботи. Відзначають, що вивчення її є складнішим, ніж, наприклад, німецької. Проте, якщо наполегливо йти до мети, все обов'язково вдасться.
На початок березня 2024 року у Данії працювали вже приблизно 55% українців, що є дуже успішним показником. Відзначають, що це було досягнуто завдяки працьовитості українців та гнучкості датського ринку праці.
Важливо відзначити, що українці також можуть претендувати на безкоштовне отримання вищої освіти. Однак кожен навчальний заклад має право встановлювати свої вимоги до майбутніх студентів. Зазвичай йдеться про рівень знання англійської та датської мов. Часом для вступу на бажану спеціальність потрібно також пройти тематичні курси. Приємним бонусом є те, що у багатьох ВНЗ Данії навчання проводиться англійською мовою.
Усього в Данії можна отримати вищу освіту у п'яти типах вищих навчальних закладів.
- навчальних закладах для підготовки фахівців у галузі бізнесу;
- вищих навчальних закладах, які надають професійну освіту на рівні коледжу,
- У морських навчальних закладах реалізуються професійно орієнтовані програми короткого циклу та програми першого циклу.
- Вищі навчальні заклади;
- Вузи в сфері мистецтва та культури.
Дипломи вищих навчальних закладів Данії є визнаними майже у всіх країнах світу. Тому навчання на території цієї країни, при достатньому наполегливому старанні студентів, надає необмежені можливості і допомагає досягти великого успіху у вибраній галузі.
Данія - країна щасливих студентів / Unsplash
Данія - країна вікінгів, королів і казок.
Данія залишається однією з найбажаніших країн для туристів. Колись її населяли легендарні вікінги, а їхні нащадки заснували власну філософію щастя. Вони дбають про своє хюґе і завжди раді щедро та гостинно поділитися затишком з усіма, хто бажає.
У Данії мандрівників очікує багато казкових замків, численні музеї та галереї. Однак усі шляхи ведуть до столиці - Копенгагену, що перекладається як "гавань торгівців". За свою тисячолітню історію місто накопичило безліч легенд про вікінгів, піратів, мореплавців, торговців, казкарів та мрійників. Для того, щоб дійсно відчути і осмислити Копенгаген, варто виділити не менше 5 днів. Місто чарує й закликає забути про усе, розплавитися в його атмосфері та насолоджуватися казковими кольоровими будиночками, що розташовані на його затишних вуличках.
Русалонька з казки Андерсена на фото у Копенгагені.
Важливо відзначити, що саме в Данії проживав Ганс Християн Андерсен. У місті Оденсе розташований його музей, а в центрі Копенгагена встановили статую Русалоньки.
Данія залишається конституційною монархією. У 2024 році на трон взяли король Фредерік та королева Мері. Згідно з правилами країни, офіційної коронації не було проведено, але відбулася урочиста церемонія, яку транслювали по телебаченню.
Король Фредерік та королева Мері / Getty images
Протягом десятиліть Маргрете II правила королівством і звернулася до народу у новорічному зверненні перед відступом з трону. На той момент вона була останньою жінкою-монархом у світі. Маргрете II була активною прихильницею українців у їхній боротьбі за власну свободу.