Не забувають про свій будинок і мають бажання повернутися: чи активно беруть участь біженці у житті в Україні

  • 19.01.2024 08:27
  • 6 хвилин читання
Не забувають про свій будинок і мають бажання повернутися: чи активно беруть участь біженці у житті в Україні

Соціологи з компаній "Vox Україна" та Factum Group провели масштабне дослідження, на основі якого зробили наступні висновки. Дослідження розглянуло ситуацію з українськими біженцями за кордоном, а також з'ясувало їхні плани щодо повернення додому. Детальніше про результати дослідження будемо розглядати.

Також ознайомтесь із напрямком Австрії: як вибрати краще життя та отримати гідну заробітну плату.

Кого запитували

Вчені провели опитування серед груп українців, що проживають за кордоном, а також серед тих, хто повернувся до України. Результати дослідження показали, що наші громадяни залишаються зацікавленими в подіях, що відбуваються в Україні, навіть тоді, коли знаходяться в інших країнах.

У липні-серпні минулого року українська компанія Factum Group провела соціологічне дослідження, в якому взяли участь 1 400 українських біженців. Це репрезентативне опитування охопило як тих, хто перебував за кордоном на момент проведення, так і тих, хто вже повернувся на свою батьківщину.

Учасники опитування надали відповіді на ряд запитань стосовно того, які саме фактори змусили їх виїхати з країни, а які — спонукали повернутися. Крім цього, респондентів попросили порівняти деякі аспекти життя в Україні та за кордоном.

Рівень залученості - це показник, який вказує на ступінь інтересу, активності та включення людей у певну сферу діяльності. Цей показник дозволяє оцінити, наскільки люди залучені до виконання певних завдань, проектів чи програм. Залученість може виявлятись у різних формах, наприклад, активною участю в діалогу, активним виконанням робіт або виявленням інтересу до певної теми чи проекту. Чим вищий рівень залученості, тим більше людей виявляють активну участь і прикладають зусилля до досягнення поставлених цілей. Розвиток високого рівня залученості є важливим завданням для будь-якої організації або громадської ініціативи, оскільки це сприяє кращому розумінню й задоволенню потреб людей, а також поліпшенню результатів та якості роботи. Отже, важливо створювати сприятливі умови для залучення людей, активно пропагувати та сприяти ініціативності, а також надавати можливості для кожного бажаючого внести внесок у спільну справу. Це створить основу для підвищення рівня залученості і досягнення більш якісних та успішних результатів.

Українці, які проживають за кордоном, показують великий інтерес до подій, які відбуваються в Україні, і активно виражають своє громадянське ставлення. Згідно з опитуванням, 90% респондентів регулярно переглядають новини про Україну кілька разів на тиждень або навіть частіше. Приблизно 60% українців за кордоном щодня читають новини про Україну. Лише 15% ніколи не розповідають новини про Україну у своєму соціальному оточенні за кордоном, тоді як 30% регулярно це роблять.

Більш ніж 70% українців, що проживають за кордоном, вносять пожертви для підтримки України, а приблизно така сама кількість респондентів надає допомогу своїм родичам, які зосталися на батьківщині. Понад 40% біженців приєднуються до акцій на підтримку України за кордоном, а близько 40% займаються добровільницькою роботою.

Українці на польському кордоні заголовок статті, написаної Славоміром Камінським з Агентства Виборчої.

У чому полягає мотивація біженців для повернення?

Серед українців, які знаходяться за кордоном, 64% прагнуть повернутися до України, 13% не бажають цього зробити, а решта поки не визначилися зі своїми намірами. З тих, хто повернувся, 7% мають намір знову виїхати з України, 56% бажають залишитися вдома, а решта прийматимуть рішення залежно від обставин.

Найбільш часто повертаються неподружжені люди, ті, у кого батьки залишилися в Україні та ті, хто працював на українські компанії з віддаленої роботи.

Основними чинниками, які значно впливають на ймовірність повернення, є:

  • сум за будинком та родиною;
  • бажання, щоб діти отримували освіту в Україні;
  • найкращі перспективи працевлаштування в Україні;
  • присутність нерухомого майна в будинку

Поміж тих, що знаходяться за межами країни, немає наміру повертатися тих, хто спланував еміграцію ще до виникнення війни. Також малоймовірно повернуться ті, хто має статус біженця, ті, чия якість життя поліпшилася за кордоном, а також ті, хто не прибув до України з лютого 2022 року.

У своїх висновках дослідники зазначили, що не слід ставитися до біженців як до втрати, але сприймати їх як актив. По-перше, біженці можуть використовуватися як інструмент "народної дипломатії", сприяючи підтримці України за кордоном. По-друге, вони є важливим джерелом матеріальної допомоги. Більшість українців за кордоном відправляють гроші та допомагають своїм родичам в Україні.