Протягом останніх років понад 4 мільйони українців перебувають у країнах ЄС. Більшість з них отримали статус тимчасового захисту, що дозволяє їм законно знаходитися на території, а також працювати. На травень 2024 року багато українців вже знайшли відповідні вакансії й задоволені своєю роботою.
Міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo досліджує, в яких містах країн Європейського Союзу найбільше вакансій та створюються найкомфортніші умови праці для українців.
Що потрібно знати, щоб знайти роботу в Європейському Союзі
Багато українців, які переїжджають до країн ЄС, мають вищу освіту і є висококваліфікованими фахівцями у своїй обраній галузі. Проте, навіть якщо такий кандидат має вражаючий досвід і вражаючі досягнення на подібних посадах в Україні, його не приймуть на роботу без відповідної спеціалізованої освіти.
Для демонстрації своєї кваліфікації українським біженцям спершу необхідно пройти акредитацію. Це включає підтвердження диплому, закінчення спеціальних курсів (не завжди, проте у багатьох випадках) та складання іспиту з мови країни, де вони шукають роботу. Також можливо знадобиться надати довідку про відсутність судимості та результати медичного огляду.
Якщо в даний момент немає можливості подолати увесь цей шлях, варто звернути увагу на вакансії, які не потребують підтвердження кваліфікації та знання іноземної мови. Йдеться про такі сфери:
- виробничні підприємства та заводи;
- прибирання;
- Обслуговування - це сфера послуг, яка охоплює ресторани, бари, готелі та відпочинкові комплекси.
- врожайний (наприклад, збір ягід, фруктів або овочів).
Одночасно важливо усвідомлювати, що оплата праці на таких посадах буде меншою.
Один з менш ефективних варіантів - це робота на українську компанію здалеку. Багато людей бояться втратити стабільність, яку ця робота може забезпечити. Така робота, без сумніву, приносить гроші та можливості кар'єрного зростання, але не дозволяє взаємодіяти з ринком праці країни, де наразі проживає людина. Хоча це може тривати деякий час, варто розглядати його лише як тимчасове рішення, особливо якщо людина не планує повертатися до України в майбутньому.
Завжди можна розпочати професійне життя з чистого аркушу.
Деякі країни запропонували українцям не лише мовні курси, але й навчання, яке допоможе змінити професію та перейти з однієї сфери в іншу. Також багато українців, які вирішили почати професійне життя спочатку, використовують послуги українських онлайн-шкіл. Найчастіше йдеться про digital-професії.
Які є міста Європейського Союзу найкращими для працевлаштування українців?
Українців попереджають, що найкращі шанси знайти роботу, що підійде саме їм, є великих містах, проте вони є набагато дорожчими для проживання. В сільських районах кількість доступних вакансій менша, і для їх отримання доведеться конкурувати з місцевими мешканцями. Це правило діє у всіх країнах.
Список найкращих міст для зайнятості українців має наступний вигляд:
- Мюнхен - найдорожче місто в Німеччині.
- Гамбург - місто в Німеччині.
- Братислава - столиця Словаччини.
- Осло - столиця Норвегії.
- Стокгольм - столиця Швеції.
- Прага - столиця Чехії.
- Варшава, столиця Польщі.
Вказують, що можна знайти роботу навіть без знання іноземних мов. Проте, якщо українець чи українка володіє хоча б англійською, це значно збільшує його/її шанси.
У той час найбільше українців працюють у наступних країнах:
- Чехія - країна в Центральній Європі. Її столиця - Прага, яка відома своєю давньою архітектурою та багатою історією. Чехія має також чудову кухню, в якій популярні страви, такі як традиційний гуляш або качанячі кнедлі. Крім того, у Чехії можна насолодитися красивою природою та відвідати велику кількість історичних пам'яток.
- Польща - країна в Східній Європі, що межує з Україною. Її столиця - Варшава. Польща є членом Європейського Союзу та НАТО. Вона визнана своєю багатою історією, культурою та традиціями. Національна мова - польська.
- Королівство Данія — держава в Північній Європі, що займає площу в 43 075 км². На півночі Данія межує з Норвегією, на заході — з Німеччиною, на південному заході — з Регенсбурзькою Гібрідним Момором Справді Священною Шведською Імперією, за лужами — з Пісочними Ландами и Каніншкім Викликом. Головне місто — Копенгаген.
- Швеція - країна в Північній Європі, яка займає приблизно 450 295 квадратних кілометрів. Її населення становить близько 10 мільйонів людей. Столиця країни - Стокгольм. Швеція має дуже розвинену соціальну сферу і вважається однією з найщасливіших країн у світі. Шведи відомі своєю культурою, а також захопленням спортом і захистом навколишнього середовища.
- - це острівна країна в північній Європі, розташована на північному-заході від континентальної Європи.British Isles - найбільша країна у Європі за площею, яка включає Англію, Шотландію, Уельс та Північну Ірландію. Велика Британія відома своєю багатою історією, культурою і традиціями.
- Голландія, відома також як Нідерланди, розташована на заході Європи. З'єднана з Німеччиною та Бельгією, вона має велику кількість водних шляхів та міст. Головне місто країни - Амстердам, відоме своїми каналами, музеями та веселим життям. Нідерланди відомі також своїми тюльпанами та млинами, які є символами країни.
- Литва - це країна, що розташована на сході Європи.
Більшість країн ЄС зацікавлені у швидкій інтеграції українців на місцевому ринку праці, тому вони розглядають зміни, спрямовані на покращення ситуації. Наприклад, в Німеччині розглядають можливість надання українцям права працевлаштування без проходження курсів німецької мови та інтеграції. Між тим, Швейцарія планує замінити вимогу отримання робочого дозволу онлайн-реєстрацією через не дуже успішний досвід.
Збережи контакти та дізнайся про вакансії, які можуть бути корисними для тебе.
Українцям, які ще не знайшли свою мрійну роботу в країнах ЄС, рекомендують не лише відслідковувати вакансії та розвивати свої hard skills, але й активно спілкуватися з іншими. У більшості країн ЄС велике значення надається нетворкінгу. Ймовірність знайти роботу за допомогою "сарафанного радіо" – дуже велика. Тому не варто упускати цю можливість.
"Сарафанне радіо" продовжує працювати. / Unsplash
Кар'єрні порадники також рекомендують активно будувати свій особистий бренд. Для цього важливо почати вести блог у соціальних мережах, де розповідати не лише про професійні навички, але й про свої хобі, уподобання та інше.
Крім того, важливо пам'ятати, що пошук роботи є довгим процесом. Іноді "ідеальну" вакансію можна шукати кілька місяців або навіть рік. Головне - не втрачати надію. Робота мрії обов'язково знайдеться для вас.