У міністерстві було названо 6 поширених тез і відповідей на них надано в одній публікації. По-перше, МЗС заперечило, що рішення позбавило доступу до консульських послуг всіх чоловіків, які перебувають за кордоном.
Також в Міністерстві юстиції пояснили, чи справді відхилила Україна окремі права і свободи людини.
Хто не може скористатися послугами консульського обслуговування за кордоном
Згідно з повідомленням Міністерства закордонних справ, рішення стосується тільки чоловіків, які досягли військового віку і перебувають за кордоном. Більше того, прийом нових заяв призупинено лише на обмежений термін.
Після закінчення цього терміну, буде продовжено прийом заявок. Чоловіки призовного віку, які підтвердили свої дані згідно з вимогами законодавства, матимуть можливість подати заявки на отримання консульських послуг, отримати своє місце в електронній черзі та відвідати консульство - повідомили у Міністерстві закордонних справ.
У відомстві також повідомили, що після 23 квітня закордонні дипломатичні установи України зафіксували зменшення кількості нових заяв на рівні від 20% до 25%. Це свідчить про те, що йдеться лише про тимчасову технічну паузу для певної категорії громадян України, а не для всіх чоловіків або всіх українців.
Під час технічної паузи у прийомі нових заяв державні установи вдосконалюють механізми військово-облікової роботи для врахування нових норм закону. Механізм оновлення та перевірки військово-облікових даних для чоловіків призовного віку, які перебувають за кордоном, наразі визначається з-поміж можливих варіантів й узгоджується з відповідними державними органами, – йдеться в повідомленні.
У відомстві пообіцяли оприлюднити докладні пояснення, як тільки ця міжвідомча робота буде завершена.
Консульська підтримка за кордоном у випадку надзвичайних обставин
Міністерство закордонних справ підкреслило, що рішення про тимчасову припинення консульських послуг не має жодного відношення до надання екстреної консульської допомоги громадянам України у випадках надзвичайних ситуацій (ДТП, затримання, стихійні лиха та інше).
У таких випадках консульські працівники надають громадянам України, незалежно від статусу чи віку, необхідну консульську допомогу в повному обсязі в межах законодавства. Українські консули працюють цілодобово, щоб кожен українець, якому потрібна допомога за кордоном, міг отримати її. У разі потреби звертайтеся за телефонами "гарячих ліній", – повідомили у відомстві.
Чи дійсно це рішення порушує Конституцію?
Також у мережі говорять, що таке рішення є неконституційним, оскільки закон про мобілізацію ще не почав діяти. Проте у МЗС підкреслили, що це лише тимчасові заходи - "технічна пауза".
Захист прав та інтересів громадян України за кордоном залишається пріоритетом Міністерства закордонних справ. Технічна перерва в прийомі нових заяв від чоловіків призовного віку пов'язана з підготовкою до введення нових правил надання консульських послуг для цієї категорії громадян у зв'язку зі введенням нового закону про мобілізацію. Це не означає припинення надання послуг взагалі, а лише тимчасове призупинення прийому нових заяв на отримання консульських послуг, - зазначено у публікації.
У відомстві пояснили, що це рішення було прийняте з вимогою. Так пояснили, що термін розгляду заяв, поданих з 23 квітня, може перевищувати термін набрання чинності нового законодавства.
Мета полягає у забезпеченні ефективного та організованого надання послуг усім категоріям громадян в умовах змін у законодавчій базі. Призупинення прийому нових заяв обумовлене необхідністю внесення технічних змін до алгоритмів роботи інформаційно-комунікаційних систем, що використовуються для виконання консульських функцій, а також актуалізації підзаконних нормативних актів після прийняття нового закону, - повідомили в Міністерстві закордонних справ.
Міністерство закордонних справ відмовляється від інформації про припинення надання консульських послуг усім чоловікам призовного віку.
У пресслужбі Міністерства закордонних справ повідомили, що всі заявки на отримання консульських послуг, які були подані до 23 квітня 2024 року у закордонних дипломатичних установах, будуть розглядатися та опрацьовуватися в повному обсязі, включаючи заявки на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які були подані до цієї дати.
Управління заявило, що вже розпочаті заяви продовжують оброблятися. Лише прийом нових заяв тимчасово призупинено.
Міністерство створить однакові умови для чоловіків як в Україні, так і за кордоном.
Міністерство закордонних справ повідомило, що після введення нових механізмів кожен чоловік призовного віку, який тимчасово перебуває за кордоном, матиме можливість оновити свої облікові дані, зокрема, дистанційно через електронний кабінет.
Якщо чоловік уточнив свої дані та має правові підстави на отримання консульських послуг відповідно до вимог законодавства, він матиме можливість скористатися ними. Відомство зазначило, що це означає рівні умови та ставлення держави до чоловіків як в Україні, так і за кордоном.
Крім цього, МЗС повідомило, що працює над пакетом модернізації надання консульських послуг для громадян України. Це спростить доступ до консульського обслуговування, скоротить час процедур і дозволить вирішити ряд проблем, пов'язаних зі зростанням попиту внаслідок збільшення кількості громадян за кордоном з 2022 року.
Чи насправді це рішення порушує міжнародні конвенції щодо захисту прав людини?
Міністерство закордонних справ України заявило, що в даному випадку не було порушень прав людини, оскільки кожна країна має право оновлювати та уточнювати своє законодавство, що може вимагати внесення змін до роботи закордонних дипломатичних установ та надання консульських послуг.
Міністерство закордонних справ України знову підкреслило, що припинення надання консульських послуг чоловікам призовного віку є тимчасовим.