Які проблеми виникають у українських біженців в Швеції - детальніше в статті!
На мільйони євро: одна з країн Європейського Союзу виділила величезну суму на допомогу біженцям.
Ідентифікаційний номер у Швеції
У громадян Швеції та осіб з дозволом на проживання від 13 місяців видається особистий номер - це 10-значний ідентифікаційний код. Українським біженцям виділяється координаційний номер, який дає доступ до обмеженого переліку послуг.
Українські біженці не можуть отримати допомогу через відсутність персонального номера.
- Відкрити банківський рахунок можна навіть якщо ви не працюєте або не навчаєтеся у Швеції.
- Існують обмеження в доступі до послуг державних установ, проте є можливість отримати консультацію лікаря онлайн.
Українці з ідентифікаційним номером не можуть отримати житло від комунальних служб через чергування. Тому їм доводиться винаймати житло через посередника. Без особистого номера не можна навіть отримати знижкову картку в магазині.
Студенти без постійного особистого номера не можуть отримати фінансову підтримку від Центрального стипендіального комітету.
Що не в порядку з цим номером?
У Швеції дозвіл на проживання видаватиметься лише на 12 місяців і його необхідно буде оновлювати щорічно. Цей термін автоматично не надасть можливість отримати персональний номер.
Також в Швеції українські біженці не можуть перейти зі статусу тимчасового захисту на статус шукача притулку, тобто змінити вид посвідки на проживання. Незважаючи на те, що така можливість передбачена директивою про тимчасовий захист у ЄС.
Розмір виплат біженцям не змінювався протягом 30 років.
Однією з проблем українських біженців у Швеції є низькі соціальні виплати, які передбачені для шукачів притулку. Розмір цього виду допомоги не змінювався з 1994 року.
З якими складнощами зіштовхуються українські біженці в Швеції / Фото Unsplash
Біженці з інших країн отримують щоденні виплати, поки чекають на відповідь від міграційної служби, що зазвичай триває близько 10 місяців. Українці отримують такі виплати вже протягом 2 років, тому їм доводиться звертатися до благодійних організацій, церков, щоб отримати додаткову їжу або необхідні предмети.
Реакція уряду на українських біженців
Марія Мальмер Стененгард, міністр міграції Швеції, недавно внесла законопроект про збільшення матеріальної допомоги для українських біженців і введення для них персонального ідентифікаційного номера. Зараз вони отримують 71 крон (6,3 євро) на день, однак за новим законом ця сума може зрости до 308 крон (27,5 євро) на день.
Уряд подасть законопроєкт на консультації протягом кількох тижнів. Після цього проект закону має бути розглянутий у шведському парламенті. Планується, що законодавчі зміни набудуть чинності якнайшвидше до кінця року, – повідомила урядова посадова особа. Це означає, що нові закони мають бути прийняті і набути чинності до закінчення поточного року.
За інформацією УВКБ ООН, в Швеції знаходиться понад 42 000 українських біженців, які скористалися тимчасовим захистом.