Крім цього, Литва узяла ще один крок у напрямку українців, продовживши термін, протягом якого не буде вимагатися знання литовської мови при працевлаштуванні. Що повинні знати ті, хто бажає скористатися цією підтримкою, вивчила TransferGo.
До яких умов українці можуть перебувати в Литві до 2025 року?
Литва прийняла українців, які прибули на її територію після подій 24 лютого 2022 року. Ці переселенці обрали Литву завдяки постійній підтримці України ще з 2014 року. Крім того, литовці та українці - дружні народи, які взаємно розуміють один одного та поважають.
Починаючи з 24 лютого 2022 року, на території Литви зареєструвалися більше 80 тисяч українців, зокрема понад 25 тисяч дітей.
Литва видає українцям тимчасові дозволи на проживання. Для отримання їх потрібно негайно зареєструватися у Департаменті міграції. Це можна зробити, відвідавши відділ обслуговування відвідувачів. Так українці здобувають право перебувати на території Литви та працювати там принаймні до 2025 року.
Українці активно знаходять роботу в Литві. На початок 2024 року щонайменше 65% емігрантів мали сталий дохід на території цієї країни. Більшість вакансій доступні у галузі торгівлі, послуг та будівництва.
Литва прийняла важливе рішення щодо мови.
Для полегшення адаптації українців уряд Литви прийняв важливе рішення. Тепер можна працевлаштуватися на території країни без знання литовської мови протягом 3 років. Раніше планувалося, що мовні перевірки для українців мали розпочатися весною 2024 року, але тепер термін продовжено до 3 років.
Литва надає українцям численні можливості для вивчення мови. Наприклад, безкоштовні курси надає Служба зайнятості країни. Також можна вчити литовську мову у Червоному Хресті або університеті Вітаутаса Великого. Проте варто відзначити, що наразі не всі охочі українці можуть скористатися безкоштовним навчанням. За даними на перший квартал 2024 року, попит перевищує пропозицію.
Литовці зауважують, що українці мають великий інтерес до життя та культури їх країни. Українські переселенці докладають багато зусиль, щоб успішно інтегруватися в литовське суспільство. Опитування свідчать, що місцеві жителі дуже позитивно відносяться до переселенців і готові надавати їм всю необхідну допомогу для успішної інтеграції.
Українці та литовці - відмінні товариші.
До речі, близькі та друзі з України, які планують відвідати переселенців у Литві, можуть це зробити без перешкод при наявності закордонного паспорта. Литва – член Шенгенської зони.
Основні аспекти першого кроку
Після прибуття до Литви українці повинні звернутися до реєстраційного центру. Там їм нададуть можливість:
- першу допомогу в наданні медичної допомоги;
- місце тимчасового проживання;
- Продукти харчування та необхідні засоби для особистої гігієни.
Українці, які прибули до Литви, можуть отримати підтримку у забезпеченні житла від країни. Наприклад, існують наступні можливості:
- Короткострокове проживання - від 7 до 30 днів (українці можуть скористатися послугами AirBNB).
- Проживання литовців у будинку - до 3 місяців (громадяни Литви можуть продовжити термін перебування, якщо бажають).
- Тимчасові місця проживання (наприклад, школи, гуртожитки та інше);
- Соціальне житло для потребуючих верств.
Найбільше людей українського походження мешкають у наступних містах:
- Литва;
- Каунас - третє за величиною місто Литви.
- Алітус - місто на південному заході Литви, адміністративний центр Алітуського повіту.
Більшість українців подорожують до Вільнюса / Unsplash
Для того щоб придбати свою власну квартиру, потрібно мати значну суму грошей. Середня ціна на житло починається від 3000 євро за квадратний метр. Найдорожчі квартири розташовані у столиці Литви – у місті Вільнюсі, де ціна починається від 4 700 євро. Також варто зазначити, що Литва не є країною, де можна отримати громадянство при придбанні нерухомості.
Яку фінансову допомогу можуть отримати українці у Литві?
Українські громадяни, які прибувають до Литви, можуть отримати одноразову допомогу. Її розмір складає 147 євро на кожну особу, плюс додатково 73,5 євро на кожного члена їх сім'ї.
Якщо середній дохід українця або українки складає менше 141,9 євро на місяць, вони можуть отримати соціальну допомогу.
Як відновитися в Литві
Литва - справжнє багатство для любителів подорожувати. У цій країні є багато місць, які варто відвідати. Старовинний Вільнюс запрошує гостей прогулятися його затишними вуличками. Клайпеда переносить у минуле, але водночас знайомить із красою сучасності. А пляжі Нярінги манять відпочити на березі Балтійського моря.