Однак, існує багато дрібниць, які варто знати перед тим, як подавати заявку. Наприклад, визначитися з типом необхідного документу та ознайомитися з особливостями його подання.
Також рекомендується ознайомитися з інформацією про Зелену карту для виїзду за кордон: головні деталі, які кожен водій повинен знати.
Отже, що таке картка тимчасового перебування (karta czasowego pobytu), які є її особливості і що треба знати про підстави для її отримання у 2024 році, розповідає міжнародний сервіс TransferGo з переказу коштів.
Картка побиту: що це за документ і які види існують
Карта побиту - це документ, який дозволяє українцям проживати в Польщі на тимчасовій або постійній основі. Вона також підтверджує законний статус перебування в країні і гарантує доступ до різноманітних важливих послуг, таких як працевлаштування, освіта, соціальна та медична допомога.
Також карта побиту дозволяє перетинати кордон держави без необхідності оформлення візи.
Цей документ містить інформацію, що підтверджує особу іноземця, зокрема:
- зроблене шляхом зафіксування світлових відображень від об'єктів, що потрапляють в об'єктив фотоапарата.
- Дані, які містяться у анкетах та біометричних документах,
- адресу електронної пошти,адресу сторінки в соціальних мережах, номер телефону.
- ідентифікаційний номер PESEL,
- Умови доступу до ринку праці.
Фотографія картки проживання для українців в Польщі / Фото migrantlife.
У Польщі існує три типи карт побиття.
- Карта тимчасового проживання. Цей дозвіл зазвичай видається на строк від 1 до 3 років з можливістю багаторазового продовження.
- Картка постійного проживання. Дозвіл видано на необмежений термін. Проте, цю картку потрібно оновлювати кожні 10 років.
- Карта довготермінового резидента ЄС. Дозвіл на необмежений термін, проте раз на 5 років необхідно оновлювати саму картку.
Важливо відзначити, що українці мають право отримати будь-яку з перерахованих вище карт побиту. Проте, найбільш популярним варіантом серед переселенців залишається варіант тимчасового перебування. Це пояснюється, зокрема, тим, що для отримання цієї карти не потрібно складати іспит з польської мови, доводити наявність польського коріння або мати роботу високої кваліфікації.
Українці, що проживають у Польщі, можуть отримати карту побиту / Фото Unsplash.
Яке підґрунтя для видачі картки тимчасового проживання
Усі громадяни України зі статусом UKR, які прибули в Польщу після 24 лютого 2022 року, можуть отримати карту побиту. Необхідно зазначити, що вже не треба чекати 9 місяців, як раніше.
Необхідно врахувати, що для отримання цього документа необхідно мати роботу або здійснювати господарську діяльність в Україні. Інші підстави наразі не доступні для громадян України зі статусом UKR.
Для тих, хто проживав на території Польщі до 24 лютого 2022 року, існують інші підстави. До них входять:
- працювати на території країни (необхідно мати діючий трудовий договір та дозвіл на працевлаштування);
- Отримання освіти на денній формі (потрібно мати документ, який підтверджує навчання в університеті, політехнічній школі або довгострокових мовних курсах, іноді – квитанцію про оплату навчання);
- Об'єднання родини (діти або подружжя поляків або іноземців, які вже мають посвідку на проживання, можуть отримати карту перебування).
- старт власного підприємницького проекту.
У майбутньому, особи, які отримають схвалення, отримають трирічний легальний дозвіл на проживання в Польщі. Для подовження тимчасової карти необхідно знову подати всі документи. Рекомендується подавати заявку заздалегідь, найкраще за кілька місяців до закінчення терміну дії поточної картки.
Якщо немає жодних причин для продовження картки (звільнення з роботи, відрахування з навчального закладу), обов'язково слід подати заяву про відмову від документа.
Особливості оформлення карти побиття
Для отримання однієї з карт побиту, особа повинна подати необхідні документи до воєводського управління за місцем свого проживання.
Також можна подати заявку онлайн на платформі МОЗ. Після заповнення заявки її потрібно надрукувати, підписати, додати необхідні документи і відправити у воєводське управління за місцем проживання.
Зверніть увагу, що Словаччина продовжила захист до 2025 року. Які особливості потрібно враховувати українцям?
Для отримання карти побиту потрібно скласти пакет документів, який складається з документів загального переліку та додаткових документів, в залежності від підстави подачі заяви. Наприклад, необхідно представити:
- Дві копії анкети-заяви польською мовою.
- 4 світлини розміром 3,5х4,5 сантиметра.
- 2 копії та оригінал закордонного паспорта потрібно мати при собі. Якщо необхідно продовжити карту - варто взяти старий документ.
- документ про оплату наданої послуги.
Анкету можна заповнити онлайн на веб-сайті InPol або виписати. До цього пакету документів треба додати ті, які підтверджують підстави для отримання картки побиту – наприклад, договір на роботу або навчання. Якщо деякі з документів українською мовою – необхідно зробити присяжний переклад.
Як оформити карту тимчасового перебування в Польщі / Фото Shutterstock
Оформлення картки тимчасового проживання коштує 440 злотих і оплачується у касі державного органу - Ужена, який займається розглядом заяви.
Коли можуть відмовити у карті проживання
Під час складання документів завжди можна стикнутися з відмовою. Проте, якщо знати причини, легше уникнути неприємностей. Наприклад, завадити отриманню карти може:
- надання недостовірної інформації або фальшивих документів;
- договір від роботодавця, який раніше порушував трудове або податкове законодавство;
- Розгляд кримінальної справи стосовно іноземця, а також його утримання у місцях позбавлення волі.
- подача заявки за кордоном Польщі;
- відмова особи подавати відбитки пальців;
- Повинно бути прописано повне ім'я та прізвище латинськими літерами, без вказання підпису.
- Не виконана повністю заява, порушені вимоги до фото та відсутність копій.
У випадку відмови, іноземцям краще розглянути можливість подання апеляції, якщо вона ґрунтується на законних підставах.
Якщо все оформлено за вимогами, то заявнику одразу після готовності пластикової карти прийде повідомлення. Це означає, що він може забрати свій паспорт і звернутися до відповідного воєводського управління для отримання фізичного документа.