Гроші, які надає Польське Управління соціального страхування (ZUS), є дуже важливим допоміжним засобом для біженців. Проте іноді виникають ситуації, коли українці позбавляються цієї підтримки. Часто переселенці дізнаються про скасування виплат лише після того, як вони припиняють надходити. Міжнародна служба TransferGo розповість про найпоширеніші помилки, які можуть призвести до втрати допомоги від ZUS.
Також ознайомтесь із змінами, які внесла Чехія щодо умов для українців: що варто знати про тимчасовий захист у 2024 році.
Неможлива допомога одразу від кількох країн ЄС.
Виплати для українців, які проживають у Польщі, можуть бути забезпечені завдяки отриманню статусу PESEL UKR. Однак іноді ці виплати можуть бути зупинені, навіть якщо особа має тимчасовий захист.
В даний час значна кількість біженців покидає Польщу та прагне знайти кращі умови життя в інших країнах Європи, зокрема, у Німеччині. Важливо розуміти, що якщо особа отримує тимчасовий захист у іншій країні, вона вже не має права претендувати на соціальну допомогу від Польщі.
Суть у тому, що країни ЄС почали не лише заповнювати свої національні бази даних щодо обліку біженців, але й наповнювати загальноєвропейську систему. Це було зроблено, щоб уникнути отримання фінансової допомоги біженцями з кількох країн. Тому, виплати від польського ZUS можна отримувати лише у випадку, якщо маєте тимчасовий захист лише в Польщі.
PESEL UKR забезпечує можливість отримувати виплати / Зображення um.warszawa.pl
Дрібниці, які виникають на кордоні.
Однією з найпоширеніших проблем, пов'язаних з виплатами від ZUS, є неправильний розрахунок при перетині кордону. На перший погляд, це може здатися дрібницею, проте невдала увага може призвести до втрати значної фінансової допомоги і втягнути вас у тривалий бюрократичний процес її відновлення.
Отже, найкраще перевірити правильність заповнення ваших документів ще на кордоні. Українці втрачають платежі від ZUS, якщо виїжджають з Польщі на період понад 30 днів. Однак, існують неприємні ситуації, коли біженці, які здійснили коротку поїздку до України, з'ясовують, що їх також позбавили платежів.
У таких випадках, найімовірніше, мова йде про некоректний облік на кордоні. При повторному в'їзді до Польщі до бази даних можуть неправильно внести інформацію. Всі особи, які прибувають до Польщі зі статусом тимчасового захисту, повинні фіксуватися в системі з позначкою "Евакуація".
Після повернення з України до Польщі необхідно:
- повідомте прикордонників, що ви використовуєте своє право на тимчасовий захист;
- демонструвати електронну версію документа Diia.pl, що підтверджує вашу особу.
При перетині кордону варто пам'ятати про багато дрібниць / Зображення: Прикордонна Служба
Зміни у документах
Часто українці не отримують виплати "800+" через відсутність інформації про свою дитину або змінені документи. Розглядається ситуація, коли виїзд був здійснений за одним паспортом, а потім, прибувши до України, було змінено документи й в'їхали до Польщі з новими документами.
Для підтвердження особи на кордоні необхідно використовувати той самий документ. Якщо біженець не повернеться до Польщі вчасно, ZUS скасує виплати. Це правило також стосується жінок, які змінюють прізвище після одруження. Важливо дотримуватися того, щоб в'їзд і виїзд здійснювався за одним і тим самим паспортом.
Помилки під час оформлення заявки на отримання допомоги.
Однією з причин невидачі "800+" у Польщі також є некоректне оформлення документів.
Найбільш поширеними помилками є:
- неправильний код банківського рахунку;
- неправильні дані про батьків або дитину;
- одночасне оформлення допомоги на дитину "800+" обома батьками
- надання номеру PESEL батьків замість номеру PESEL дитини.
У разі, якщо обидва батьки подали заявку на допомогу для дитини, кошти будуть отримувати тільки той, хто зробив це першим. Також є можливість розділити пів на пів допомогу для дитини між батьками - по 400 злотих на кожну особу.
Не хвилюйтеся, якщо ви неправильно заповнили документи на отримання дитячої допомоги. Ви можете виправити всі помилки в ZUS, якщо помітите їх вчасно. Ви маєте два тижні на це. Крім того, якщо ви не надаєте всі необхідні документи для отримання дитячої допомоги, ZUS повідомить вам про це і надасть вам від 14 до 30 днів на те, щоб додати відсутні папери.
Тимчасовий захист надає можливість отримувати дитячі виплати у розмірі 800 злотих на місяць. / Фото Shutterstock
У яких ситуаціях допомога від "800+" може бути відхилена:
- Якщо діти мають вік понад 18 років;
- якщо батьки, які отримують виплати на дитину, використовують їх на власні потреби й це підтверджено у судовому порядку;
- якщо батьки вже отримують іншу державну допомогу на дитину у своїй країні походження або у будь-якій іншій державі, окрім Польщі.
- якщо дитина або діти знаходяться в дитячих будинках або соціальних центрах.
Якщо у вас є питання щодо призначення дитячої допомоги в Польщі, ви можете зателефонувати на спеціальну інформаційну лінію за номером +48 22 290 55 00, яка працює з понеділка по п'ятницю з 08:00 до 15:00.