Чехія підтримує людей, які планують розвивати своє майбутнє в їх країні. Для допомоги українцям, термін тимчасового захисту був продовжений до 2025 року. Тепер у чеському МВС розглядають зміни до закону Lex Ukrajina, які вплинуть на статус українців. Біженці матимуть можливість отримати спеціальний довготривалий вид проживання. Подробиці про ці зміни розглядає міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.
Інтеграція українців у Чехії виявилася дуже успішною.
Після розпочатку повномасштабного вторгнення мільйони українців знайшли притулок на території ЄС. З них понад 300 тисяч осіб знаходяться в Чехії, зокрема, у Празі. Протягом понад двох років країна надає їм необхідну допомогу.
Дослідження говорять, що чехи позитивно ставляться до інтеграції українців. Зазначимо, що кожний десятий місцевий мешканець підтримує надання біженцям з України можливість проживати на постійній основі в Чехії.
Наразі, у 2024 році понад половина українців, які знаходять притулок у Чехії, планують залишитися у країні ще принаймні два роки. Важливо відзначити, що цей показник зрос у порівнянні з відсотком бажаючих залишитися у 2022 році.
На початок весни 2024 року в Чехії відзначається успішна інтеграція українців на ринок праці, що робить країну відмінною від інших. Понад дві треті переселенців з України, що прибули після 24 лютого 2022 року, вже знайшли роботу на місцевих підприємствах. Однак значна кількість зазначає, що були змушені прийняти менш високу посаду, ніж у своїй рідній країні, і часто доводиться починати з нуля в іншій галузі. На щастя, доступні освітні курси, які допомагають українцям адаптуватися. Багато з них навчаються в Чехії, хоча є й ті, хто отримує дистанційну освіту українськими онлайн-школами. Особливо популярні напрямки - дизайн та маркетинг.
Найбільше вакансій відкрито великих містах. Перше місце серед них посідає Прага, за яким слідують Брно та Острава. Проте важливо мати на увазі, що без володіння іноземними мовами, зокрема англійською і чеською, можна розраховувати в основному на посади, де потрібно виконувати фізичну роботу.
Прага стала містом, яке прийняло найбільшу кількість українців.
Чехія пропонує змінити статус проживання для біженців.
У квітні 2024 року Міністерство внутрішніх справ Чехії запропонувало зміни до закону Lex Ukrajina. Нова ініціатива передбачає можливість отримання дозволу на постійне проживання в країні українцям замість статусу тимчасового захисту. Зможуть отримати цей дозвіл українці, які вже є фінансово незалежними і не користуються державною допомогою.
У той же час у МВС вже попередили, що не варто панікувати. Нововведення не означають скасування тимчасового захисту. Ним і надалі зможуть користуватися люди, які не бажають отримувати дозвіл на постійне проживання.
Інститут тимчасового захисту для українських біженців буде продовжувати свою діяльність. Деякі з них бажають залишитися в Чехії на довгий термін і мати чітку перспективу. Тому ми пропонуємо економічно активним біженцям з України можливість отримати довготривалий статус проживання, – підкреслив Віт Ракушан, глава Міністерства внутрішніх справ.
Він також вказав, що зазвичай громадяни інших країн, які не є членами ЄС, мають такий статус проживання на території Чехії.
У Департаменті притулку та міграційної політики МВС Чехії заявили, що починають процес надання дозволу на довготривале проживання за запитом українців, зокрема, спільнот у Празі.
Для того щоб отримати змогу змінити свій статус у Чехії, українцям необхідно:
- проживати на території країни протягом 2 років або більше;
- У матері є закордонний паспорт.
- пред'явити документ, що підтверджує наявність фінансових можливостей;
- Підтвердити свою бездоганність.
Ті, хто отримає дозвіл, зможуть:
- отримати безперешкодний доступ до ринку трудових послуг;
- Уникнути курсу з адаптації та інтеграції для іноземців.
- отримати доступ до приватного медичного страхування;
- Зареєструвати транспортний засіб на своє ім'я.
Наразі уряд не прийняв рішення про те, на який термін надаватиметься українцям дозвіл на довгострокове проживання. Планується, що такий статус буде діяти протягом 2 або 5 років.
Слід зауважити, що в даний момент ці зміни перебувають на стадії обговорення. Спершу країні потрібно отримати згоду на рівні Європейського Союзу.
В Чехії проводяться заходи на підтримку України / Unsplash
Як українці оцінюють свій досвід проживання в Чехії.
Більшість українців характеризують свій досвід перебування в Чехії як позитивний, але в признаються, що їм доводиться зіткнутися з різними труднощами.
Серед основних переваг люди відзначають:
- матеріальну підтримку від уряду;
- Сильне українське спільнота (зокрема, успішно діє ідея "свій до свого за своє", коли українці використовують послуги з різних галузей, які надають співвітчизники).
- Якісна освіта та дипломи, що мають визнання у всіх країнах Європейського союзу.
- щодо доступних цін (особливо порівняно з Францією або Швейцарією);
- Об'єктивну оцінку рівня праці і відповідну оплату за працю в різних сферах.
- Зручна транспортна зв'язок з Україною.
- Можливість вивчати мову та вільно інтегруватися у суспільство - це важливий аспект.
Також варто відзначити, що Чехія – безпечна країна. Прага навіть лідирує в рейтингу європейських столиць, куди найбезпечніше подорожувати соло-туристам або туристкам. Більшість місцевих жителів зазначають, що не мають страху перебувати на вулицях міст після заходження темряви, а поліцейська статистика підтверджує низький рівень кримінальних злочинів. Однак людям рекомендовано бути обережними з кишеньковими злодіями, які часто діють у Празі на популярних серед туристів місцях.
Головною проблемою для біженців у Чехії залишається питання житла. Багато українців стикаються з проблемою неможливості знайти квартиру для оренди через високі ціни або недостатню кількість пропозицій. Навіть у 2024 році значна кількість людей продовжують проживати у кризових умовах.
Крім того, люди відзначають, що їх турбують високі ціни на медичні послуги. Зокрема, "дорогим задоволенням" у Чехії є відвідування стоматолога.
Але все-таки переваги переважають над недоліками. Тому Чехія залишається однією з найпопулярніших серед біженців країн.