Скасування направлень сприятиме зменшенню черг у сімейних лікарів та дозволить людям з серйозними діагнозами заощадити час. Проте, навпаки, наявні черги пацієнтів зростають, тому все склалося не так, як планувалося.
Також читайте: Українцям стає значно простіше отримати громадянство Німеччини: як спростили процедуру.
У Польщі виникло бажання скасувати обмеження стосовно направлення до популярних спеціалістів в медичній галузі.
З початку 2015 року пацієнти, які потребують консультації офтальмолога, повинні спочатку звернутися до свого терапевта, щоб отримати направлення до спеціаліста. Цю вимогу було скасовано, зокрема, за ініціативою пацієнтського омбудсмена ще у 2018 році. Зараз експерти Федерації Зеленогурської Угоди (профспілкового об'єднання роботодавців у галузі охорони здоров'я) знову звертаються до цієї теми.
За їхніми словами, впровадження напрямків "не покращило доступність до цих фахівців і стало додатковим незручністю для хворих".
Хворі, які звертаються до медичних закладів, перебувають у двох чергах: спочатку в черзі до лікаря первинної медичної допомоги, займаючи місце інших пацієнтів, а потім також потрапляють у чергу до кабінету спеціаліста. Крім цього, вони витрачають значну кількість часу на очікування лікування ока. Це призводить до того, що хворі, у яких діагностовано серйозні захворювання, як наприклад, вікове макулярне захворювання сітківки, втрачають тижні, перш ніж отримати консультацію та лікування.
Про це особливо згадує Яцек Краєвський, президент Федерації Зеленогурської Угоди та фахівець з сімейної медицини, на своєму профілі X.
Приблизно півмільйона людей очікує у чергах.
У той же час черги до окулістів державної медицини в Польщі є дуже великими. Останній звіт Національного фонду здоров'я (NFZ) свідчить про те, що на кінець вересня 2023 року, до окулістів очікували 456 тисяч людей. Ця кількість є найбільшою серед "стабільних" пацієнтів, які чекають на прийом до спеціалістів. З них 29 000 людей потребували невідкладних консультацій.
Щоб відвідати лікаря-окуліста у Польщі, зазвичай потрібно очікувати 81 день, а для невідкладної консультації - 9 днів. Середня очікувана черга для дітей на візит до окуліста становить 104 дні, а у випадках невідкладного діагностування - 20 днів.
Проти скасування направлень виступають і самі окулісти.
Президент Асоціації хірургів-окулістів Польщі Роберт Рейдак стверджує, що направлення від сімейних лікарів не мають раціонального підґрунтя, оскільки останні не мають відповідної підготовки та необхідного обладнання для проведення обстеження пацієнтів.
Звернімо увагу на те, що в Польщі в даний час без направлення можна звернутися на безкоштовний прийом тільки до стоматологів, гінекологів, онкологів, психіатрів та венерологів.
Польща готова прийняти хвилю біженців з України.
У Міністерстві закордонних справ Польщі розглядають можливість прибуття нової хвилі біженців з України. Відповідні заходи вже готуються відомством у разі такого розвитку подій. Про це повідомив заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Шейна.
Урядовий представник не виключає можливості продовження російської агресії на західну територію України. Це може призвести до збільшення числа біженців, які звернуться до країн Європи. Дипломат наголошує на необхідності готовності не тільки польської держави, але й українського суспільства до таких подій. Анджей Шейна запевняє, що Польща буде готова надати українцям притулок, якщо така потреба виникне.