Це стане проблемою: багато українців не мають наміру повертатися з-за кордону.

  • 12.06.2024 15:15
  • 4 хвилини читання
Це стане проблемою: багато українців не мають наміру повертатися з-за кордону.

Президент Зеленський закликав українців, що знаходяться за кордоном, повертатися додому.

Темп росте швидко.

Історія показує, що відновлення після криз потребує значних зусиль, перш за все, в людському потенціалі, який грає ключову роль у цьому процесі. Соціологічна група "Рейтинг" у травні 2024 року опитала 17 тисяч українців, які проживають в Україні, але мають родичів або знайомих за кордоном. За результатами опитування 40% українців заявили, що у них є такі родичі або знайомі, з якими вони можуть обговорювати майбутнє. Їх також запитали про плани їхніх родичів щодо повернення до України.

У 32% випадків біженці готові повернутися в Україну, але лише після завершення війни. Вцілому 31% не мають наміру повертатися, а 19% ще не прийняли рішення, - зазначив Вігірінський.

За його висловами, якщо оцінювати динаміку показників на наступні роки 2022-2023, то лише небагато людей планували залишитися у 2022 році, трохи більше у 2023, а вже третина у 2024 році.

Державна політика має недостатню послідовність та стратегічність.

Соціологи зауважують, що кількість людей, які не планують повертатися назад, зростатиме щороку на 20%. Україна активно прискорює цей процес за допомогою заходів, спрямованих на чоловіків, що працюють за кордоном, а також на покращення консульського обслуговування.

Ми, власне кажучи, військово-політичне керівництво говорить про об'єднання українців і повернення їх з-за кордону, навіть якщо не зараз, то після закінчення війни. З іншого боку, за тими ж правилами ми стверджуємо, що це несправедливо, що вони знаходяться там, - відзначив політолог.

Проте, ми не заважали їх виїзду за кордон, коли відбувалося повномасштабне вторгнення. Тоді не було розділення на чоловіків, жінок, дітей, людей похилого віку та інше. Тут існує певна недостатня послідовність і стратегічність державної політики, але зараз влада звертається до несправедливості того, що вони перебувають там, а потім приїдуть і почнуть жити в Україні.

Далі ми переходимо до політичних заяв про те, що, мовляв, потрібно позбавляти чоловіків певних прав і громадянства, але це не є законним рішенням, а лише політичною риторикою, яку висловлюють політики, які володіють державною владою. Тому людина, яка не має глибоких знань про правові питання, живе у страхах, фобіях та емоціях.

Тут здається, що ми зміцнюємо негативний вплив самі на себе через повідомлення, які висловлюють наші чиновники. На їхні дії сьогодні ми не можемо вплинути, тому нам слід або відмовитися від такої риторики, яка шкодить і не приносить користі, або знайти альтернативні шляхи взаємодії, - додав Вігірінський.

У цей час за кордоном знаходиться близько третини українського населення. Це може бути соціальний потенціал, якщо його активно використовувати, але якщо його ігнорувати, то можна втратити багато можливостей.

Повернення українських переселенців

  • Комітет Парламентської асамблеї Ради Європи з міграції прийняв рішення про надання фінансової підтримки українцям, які вирішили повернутися на Батьківщину.
  • Отримати ці кошти в даний момент неможливо. Голова ПАРЄ з питань міграції заявив, що ці платежі плануються надавати після закінчення бойових дій. Точна сума такої допомоги наразі невідома.
  • Чехія готова допомогти українським біженцям повернутися додому, запускаючи спеціальну програму. Ця програма розпочне свою роботу в червні 2024 року і буде діяти у тестовому режимі до листопада.