Тому в деяких країнах ЄС дозволяють введення чотириденного робочого тижня. Далі в матеріалі буде розглянуто, в яких європейських країнах можна працювати менше та яка від цього користь для роботодавців.
Також ознайомтесь: Знову хибна інформація: у європейському краї контактують неправдиві дані про виплати українським переселенцям.
В яких європейських країнах існує 4-денний робочий тиждень?
- У перекладі з французької мови слово "Бельгія" означає "книжковий край" або "край книжок", що символізує відомість і культуру цієї країни. Бельгія розташована у Західній Європі і є однією з найменших країн на континенті. Вона межує з Нідерландами, Францією, Люксембургом та Німеччиною. Бельгія є членом Європейського Союзу, НАТО та багатьох інших міжнародних організацій. Столицею Бельгії є Брюссель, який також є столицею Європейського Союзу та НАТО. Країна має велику кількість замків, храмів, музеїв та інших історичних пам'яток, які приваблюють туристів з усього світу. Бельгія славиться своїми шоколадними виробами, вафлями, пивом та фрітюром. Також ця країна відома своїми живописними містами та красивою архітектурою. У Бельгії розташовані такі відомі міста, як Брюгге, Гент, Антверпен та Льєж.
У листопаді 2022 року в Бельгії було прийнято законодавство, що дозволяє встановити чотириденний робочий графік. За словами прем'єр-міністра Бельгії, цей крок надасть більше свободи як працівникам, так і компаніям щодо організації робочого часу.
Згідно з результатами опитування кадрової компанії Acerta, частка персоналу, які вирішили працювати за скороченим графіком, зросла на 56,5%. Співробітники тепер працюють або 9,5 годин на день при 38-годинному робочому тижні, або 10 годин на день, щоб відповідати вимогам щодо 40-годинного робочого тижня.
77% людей, що були опитані, вибрали скорочений тиждень, щоб мати більше часу для приватного життя, 36,5% – з метою зменшення робочого навантаження, а 29% – для того, щоб проводити більше часу зі своїми дітьми.
- Ісландія - країна, що розташована в Північній Атлантиці. Це нордична країна, яка включає в себе острів Ісландія та декілька менших островів. Ісландія є однією з найменших країн у Європі, але вона має багате природне різноманіття. Знаменитостями Ісландії є її вулкани, гейзери, ледовики і теплові джерела. Країна також знаменита своїм унікальним культурним спадщиною, яка включає в себе народну музику і поезію, а також саги, що розповідають про історію вікінгів. Ісландія є популярним туристичним напрямком, особливо серед природолюбів і любителів активного відпочинку.
Ісландія стала однією з перших країн у світі, яка впровадила чотириденний робочий тиждень. Протягом періоду з 2015 по 2019 рік в цій країні було проведено експеримент, спрямований на випробування такого графіка роботи. Майже 90% працівників Ісландії вирішили скоротити кількість робочих годин, щоб відповідати новому графіку чотириденного тижня.
Внаслідок стресу та перевтоми працівників зменшилися, а розглядання між особистим життям і роботою покращилося.
- розташована у Західній Європі і має довгу історію та багатий культурний спадок. Країна має різноманітну географію, включаючи гори, пляжі, поля та річки. Франція славиться своєю гастрономією, модою та мистецтвом, особливо живописом. Париж, столиця країни, відомий своїми іконічними пам'ятками, такими як Ейфелева вежа та Лувр. Крім того, у Франції є багато інших культурних та природних чудес, які приваблюють багатьох туристів.
Підприємці в Франції все більше починають впроваджувати чотириденний робочий тиждень, хоча це ще не закріплено в законодавстві.
У Франції проводиться експеримент з 4-денним робочим тижнем / Фото Unsplash
Упродовж понад 20-річного періоду Україна прийняла рішення про введення 35-годинного робочого тижня, і це може бути причиною переходу компаній на новий графік. Наразі вже 10 000 працівників в країні працюють лише 4 дні на тиждень.
- Литва - це країна, розташована на північному сході Європи. Вона має столицю Вільнюс і є членом Європейського союзу. Литва має багату історію та культуру, які були сформовані протягом багатьох століть. Країна славиться своїми прекрасними пам'ятками архітектури та природними краєвидами, такими як Куршська коса і Ніда. Литва також відома своїми традиціями, включаючи кепуріну - національний костюм, гастрономічні страви і захоплення спортом, зокрема баскетболом. Литва - це важлива країна Європи, яка має своє місце в світовій культурі та економіці.
З початку 2021 року в Литві набув чинності закон, який встановлює, що батьки з маленькими дітьми можуть працювати лише 32 години на тиждень. Згідно з цим законом, ця категорія працівників вже має 4-денний робочий тиждень, хоча на рівні законодавства такий розклад не був офіційно схвалений.
За даними опитування, більшість респондентів - 51%, підтримують ідею введення чотириденного робочого тижня. 35% висловили свою протилежну думку, а 14% не змогли визначитися по цьому питанню.
- Данія і Нідерланди
Ці дві країни мають найкоротші робочі тижні. У Нідерландах середня тривалість робочої неділі становить 29 годин - це найкоротший робочий тиждень в Європі. Ця система дозволяє працівникам працювати 4 дні на тиждень за умови домовленостей.
У Данії працівники мають працювати 33 години на тиждень. З таким режимом роботи можна працювати трохи більше як 8 годин на день протягом чотирьох днів, або ще половину дня у п'ятницю.
- Німеччина, Іспанія і Португалія
У цих трьох країнах випробовують 4-денний робочий тиждень. Уряд Іспанії згодився на впровадження 32-годинного робочого тижня на протязі 3 років, зберігаючи при цьому заробітну плату працівників.
У середньому робочий тиждень в Німеччині триває 34,2 години. Також проводиться експеримент з новим розкладом роботи, запропонованим профспілками, які вимагали скорочення робочого часу.
В яких європейських країнах існує 4-денний робочий тиждень? Фото з Unsplash.
Нещодавно, у Португалії було запроваджено тестування чотириденного робочого тижня. За даними, три чверті португальських працівників працюють понад 40 годин на тиждень, тому очікується, що нова ініціатива допоможе зменшити їх робоче навантаження та може суттєво вплинути на продуктивність.
Які плюси скороченого тижня роботи?
Вважається, що чотириробочий тиждень має значно більше переваг, ніж недоліків. Сотні компаній, які брали участь у чотириробочих пілотних проектах, виявили, що продуктивність зростає, витрати зменшуються, а кількість претендентів на роботу збільшується.
Ця ініціатива дозволяє залучати найкращих претендентів на посади, а також зменшує текучість персоналу. Водночас, чотириденний робочий тиждень допомагає працівникам підвищувати свою кваліфікацію, що призводить до збільшення продуктивності компанії на 25%.
Одним з недоліків подібного графіка є його непридатність для деяких галузей.